20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 14.02.2024 13:31 | Son Güncelleme: 14.02.2024 14:47

Akdeniz kaynıyor: Balıkçılık ve turizm etkilenecek

İklim değişikliğinin etkisiyle son yıllarda özellikle karada görülen yüksek hava sıcaklıklarının ardından Akdeniz'de su sıcaklığındaki artış da dikkati çekti. Uzmanlar bu durumun okyanusun tuzluluğunu değiştirdiğine ve verilerin suyun çok fazla radyasyon biriktirdiğini gösterdiğine dikkat çekti
Akdeniz kaynıyor: Balıkçılık ve turizm etkilenecek

İspanya'nın doğusundaki Balear Adaları Gözlem Sistem Evi'nin (SOCIB) verilerine göre, son 60 günde Batı Akdeniz'deki ortalama deniz suyu sıcaklığının 15,5 santigrat derece olarak ölçüldüğü, 1982-2015 yıllarında aynı dönemdeki ortalamanın 14,1 olduğu bildirildi.

SOCIB uzmanlarından Melanie Juza, İspanyol basınına yaptığı açıklamada, son 60 gündür Akdeniz'in hem batısı hem de doğusunda sıcak hava dalgasının denizde devam ettiğini, Doğu Akdeniz'deki sıcaklıkların Temmuz 2023'ten bu yana rekor üstüne rekor kırdığını söyledi. Akdeniz'de 2023'te toplam 212 gün sıcak hava dalgasının görüldüğünü aktaran Juza, iklim değişikliğinin etkisiyle Akdeniz'deki bu sıcaklık artışlarının daha yaygın hale geleceğini savundu.

"Tuzluluğu artırıyor"

"Sıcaklığı artan deniz suyunun buharlaşması okyanusun tuzluluğunu da artırıyor" diyen Juza, bunun "biyoçeşitlilik kayıplarını artıracağını ve okyanusun sunduğu temel hizmetlerin, balıkçılık ve turizm gibi sektörlerin olumsuz yönde etkilenmesine neden olacağını" vurguladı.

"Suyun çok fazla radyasyon biriktirdiğinin kanıtı"

İspanya Meteoroloji Enstitüsünde uzman Cayetano Torres de "Akdeniz'deki deniz suyu sıcaklığındaki artış iklim değişikliğinin çok net bir göstergesi" dedi. Torres, "Verilere baktığımızda 2023'te normale kıyasla ortalama 3 derece ya da anormal durumlarda 5,5 dereceye kadar artan sıcaklıklar gördük. Bu inanılmaz bir şey ve suyun çok fazla radyasyon biriktirdiğinin bir kanıtı" şeklinde konuştu.