13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.05.2024 17:42 | Son Güncelleme: 02.05.2024 21:44

AK Parti ve CHP için 8 yıl sonra ilk: Erdoğan - Özel zirvesi 1,5 saat sürdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’in tarihi görüşmesi 1,5 saat sürdü. İşte 8 yıl sonra iki parti arasında gerçekleşen zirve hakkında bilinenler  

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i kabul etti. AK Parti Genel Merkezi'ndeki zirve basına kapalı yapıldı. Özel'i, partiye gelişinde Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş karşıladı. Kabulde, CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Namık Tan ile Elitaş da yer aldı.

Görüşmede, Özel'in yanında eski Washington Büyükelçisi ve CHP Milletvekili Namık Tan da yer alırken, AK Parti heyetinden de Elitaş bulundu. Basına verilen toplu karede ise Erdoğan’ın yanındaki boş koltuk dikkat çekti.

AK Parti’den yapılan açıklamaya göre; boş koltuk ve oturma düzeni herhangi bir anlam içermiyor. Odanın mevcut oturma düzeni korunarak Özel kabul edildi.

1 saat 35 dakika sürdü

1 saat 35 dakika süren görüşme sonrası Özgür Özel,  AK Parti Genel Merkezi'nden açıklama yapmadan ayrıldı.

AK Parti ile CHP liderlerini de 8 yıl sonra bir araya getiren zirve; CHP’nin 47 yıl sonra birinci, AKP’nin ise 22 yıl sonra ilk kez ikinci parti olduğu tabloda gerçekleşmiş olmasıyla nedeniyle de tarihi önem taşıyor. 

Özgür Özel'den ilk açıklama

CHP lideri Özel, görüşmeye ilişkin SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, "Olumlu bir atmosferde gerçekleşti. Olumlu sonuçlar doğuracağına dair iyimserim. Önümüzdeki günlerde gelişmeleri takip edeceğim. Müzakere ve mücadeleyi birlikte yürüteceğiz" ifadelerini kullandı. 

AK Parti Sözcüsü Çelik: Olumlu bir havada geçti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik de "Sayın Cumhurbaşkanımız CHP Genel Başkanı Sayın Özgür Özel'in ziyaretinden memnuniyet duymuşlardır. Olumlu bir havada geçmiştir ziyaret. Sayın Cumhurbaşkanımız, diyaloğun devam etmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Kendi takvimlerine uygun bir zamanda iade-i ziyaret gerçekleştireceklerdir" açıklamasını yaptı.

Oturma düzeni itirazı

Gazeteci Deniz Zeyrek'in aktardığına göre CHP Genel Başkanı görüşmenin başında oturma düzenine yönelik itirazını dile getirdi ve doğru bulmadığını söyledi. Özel'in bu itirazına “Bahçeli de geldiğinde böyle oturuyoruz” karşılığı verildiği ve internette Bahçeli'yle görüşmeye dair fotoğrafların bulunarak Özel'e gösterildiği belirtildi. 

Erdoğan'ın bunun üzerine Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan'a, "En kısa sürede CHP Genel Merkezi'ne 'iade-i ziyarette bulunalım" dediği aktarıldı. 

Özel'den Erdoğan'a 'Cumhuriyet Ateşi' hediyesi 

Özgür Özel'in Erdoğan'a Paşabahçe'nin 'Gururla' serisinde yer alan 'Cumhuriyet Ateşi' isimli obje ve Manisa’daki Uluslararası Mesir Macunu Festivali’nden getirdiği mesir macununu hediye ettiği öğrenildi. 

Cumhuriyet Ateşi, Mustafa Kemal Atatürk'ün Avrupa’ya gönderilen öğrencilerden Sadi Irmak'a hitaben söylediği “Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyoruz, gür alevler halinde geri dönmelisiniz” sözünden ilhamla oluşturulmuş bir eser olarak biliniyor. Paşabahçe'nin sitesinde yer alan bilgilere göre 2023 adet üretilen obje, 9 bin 550 liraya satılıyor. Erdoğan'ın ise Özel'e fincan takımı, çay ve bal hediye ettiği belirtildi.