21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Giriş: 08.02.2023 21:57 | Son Güncelleme: 08.02.2023 23:55

Arama kurtarma ekipleri hayat kurtarmak için zamanla yarışıyor

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin en fazla etkilediği illerde çalışmalarını sürdüren arama kurtarma ekipleri, enkaz altında kalanları kurtarmak için zamanla yarışıyor
Kaynak: AA
Arama kurtarma ekipleri hayat kurtarmak için zamanla yarışıyor - Resim: 1

Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman, Osmaniye, Diyarbakır ve Adana'da yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları yürütülüyor. Arama kurtarma ekipleri, enkaz altında kalanlara ulaşmak için yoğun gayret gösteriyor. Depremin üçüncü gününde de enkaz başında umutla bekleyiş sürerken birçok kişiye sağ ulaşıldı. İşte o mucize kurtuluşlardan bazıları:

Arama kurtarma ekipleri hayat kurtarmak için zamanla yarışıyor - Resim: 2

12 yaşındaki çocuk enkazdan futbol sohbeti eşliğinde çıkarıldı

Adıyaman'da arama kurtarma çalışması yapan ekipler Sümenevler Mahallesi'ndeki 5 katlı apartmanın enkazında,  depremin 62. saatinde 12 yaşındaki Cihan Emir Parlak'a ulaştı. Bulunduğu yerden kurtarılan çocuk, hastaneye kaldırıldı.

Bu arada kurtarma ekipleri, çocuğu enkaz altından çıkarmaya çalışırken bilincini açık tutmak amacıyla sohbet etti.

"Hangi takımlısın?" sorusuna "Galatasaray" cevabı alan ekipler, futbol üzerine sohbete başladı. Ekipler, bir yandan çalışmalarını yaparken "Ya bırak Galatasaray'ı, gel Beşiktaşlı ol" diyerek şakalaştı.

Çalışmaları takip eden babanın "Ben de çok uğraştım ama Beşiktaşlı olmadı" demesinin ardından çevredeki bazı kişiler de "Karışmayın adama, lider takım bu." esprisini yaptı. Çocuğun Beşiktaşlı olmayacağını söylemesi üzerine babası da "Sen çık, ben Galatasaraylı olurum oğlum" diye yanıt verdi. Diyaloglar sırasında gülüşmeler yaşandı.

Arama kurtarma ekipleri hayat kurtarmak için zamanla yarışıyor - Resim: 3

13 yaşındaki Berat, enkazdan muhabbet kuşuyla çıkarıldı

Kahramanmaraş'ta 13 yaşındaki çocuk, depremden 55 saat sonra, elinde tuttuğu muhabbet kuşuyla enkazdan sağ çıkarıldı. 

Esençan Apartmanı enkazından ses gelmesi üzerine, arama kurtarma ekipleri çalışma başlattı. Yaklaşık 3 saatlik çalışmanın ardından ulaşılan Berat Sarı'nın elinde bir muhabbet kuşu tuttuğu görüldü.

Hipotermi tehlikesine karşı özel örtülere sarılan Berat, ambulansa götürüldüğü sırada teyzesi Döndü Öztürk'ü görünce sağlık ekiplerinden durmalarını istedi ve muhabbet kuşunu, yanına çağırdığı teyzesine verdi.

Arama kurtarma ekipleri hayat kurtarmak için zamanla yarışıyor - Resim: 4

Teyze Öztürk, yeğeninden aldığı kuşu önce bağrına bastı, sonra da çevreden bulduğu ekmekten yedirdi, şişe kapağından su içirdi. Zaman zaman sevinç gözyaşları döken teyze, "Allah'a şükürler olsun" dedi. 13 yaşındaki Berat Sarı, hastaneye kaldırıldı.

Arama kurtarma çalışmalarına Azerbeycan ve Dubai'den gelen ekipler de destek verdi. Berat Sarı'nın annesi Ayşe Sarı da 56. saatte kurtarıldı.