04 Mart 2024, Pazartesi
Giriş: 09.03.2023 15:50 | Son Güncelleme: 09.03.2023 16:01

Bakan Kurum: İstanbul'a 1,5 milyon konutu 5 yılda yapacağız

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum “1,5 milyon konutun 500 binini Anadolu yakasında, 500 binini Avrupa yakasındaki rezerv alanda, 500 binini de olduğu yerde yapacağız. Bize 130 milyon metrekare rezerv alan lazım. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu süreci tamamlamak istiyoruz” dedi
Kaynak: AA
Bakan Kurum: İstanbul'a 1,5 milyon konutu 5 yılda yapacağız - Resim: 1

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, deprem felaketinin yaşandığı 11 ilde başlatılan kalıcı konut yapım seferberliği ile birlikte son gelişmeleri CNN Türk kanalında katıldığı canlı yayında değerlendirdi. İstanbul'da devam eden kentsel dönüşüm sürecine ilişkin bir soruya yanıt veren Bakan Kurum, “1,5 milyon konutun 500 bini Anadolu yakasında belirlediğimiz rezerv alanlara, 500 bini Avrupa yakasında belirlediğimiz rezerv alana, 500 binini de olduğu yere yapacağız” dedi. İstanbul için ihtiyaç duyulan rezerv alanlarına ilgili bilgi veren Bakan Kurum, gerekli olan 130 milyon metrekare rezerv alanın tespitini yaptıklarını belirterek, detaylarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağını söyledi.

Bakan Kurum: İstanbul'a 1,5 milyon konutu 5 yılda yapacağız - Resim: 2

Kahramanmaraş merkezli depremlerden iki saat sonra bölgeye gittiklerini belirten Kurum, depremden etkilenen 11 ilde eş zamanlı koordinasyon merkezleri kurulduğunu, AFAD'ın koordinasyonunda 34 bin arama kurtarma personelinin çalışmalar yürüttüğünü, ilk etapta 360 binin üzerinde çadır kurulduğunu anlattı.Konteyner kent kurulumuna da başlandığını, alt yapılarının hazırlandığını aktaran Kurum, çadırlardan en kısa zamanda konteynerlere geçilmesini hedeflediklerini söyledi.

Bakan Kurum: İstanbul'a 1,5 milyon konutu 5 yılda yapacağız - Resim: 3

"Beş ilimizde hasar tespit çalışmaları tamamlandı"

Daha önceki depremlerde 6 ay sonra konutları teslim etmeye başladıklarını dile getiren Kurum, "Hedefimiz 1 yıl içinde deprem bölgelerindeki ağır hasarlı, yıkık binaların tamamının inşaat sürecini yürütmek" diye konuştu. Kurum, beş ilde hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını ancak artçı depremlerin hasar tespit çalışmalarının yeniden yapılmasına sebep olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Bakan Kurum: İstanbul'a 1,5 milyon konutu 5 yılda yapacağız - Resim: 4

"Hasar tespitler çerçevesinde 1 milyon 701 bin bina incelendi. Hasarlı, hasarsız bütün binalar incelendi. Bu, 5 milyon 10 bin bağımsız bölüme tekabül ediyor. 277 bin 971 binamız ve bunun karşılığı 817 bin 748 bağımsız bölüm acil yıkılacak, ağır hasarlı, yıkık ya da orta hasarlı olarak tespit edildi. Konut olarak baktığınızda 653 bin konutumuz acil, ağır, yıkık veya orta hasarlı olarak tespit edilmiş."