21 Mayıs 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.08.2023 16:09 | Son Güncelleme: 02.08.2023 16:46

Bakan Özhaseki: İstanbul 7 ve üzeri bir depremde kocaman bir hapishaneye döner

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir programda olası İstanbul depreminde ilk etapta 600 bin kadar binanın yıkılabileceğini ve bunun İstanbul'u kocaman hapishaneye döndürebileceğini söyledi
Bakan Özhaseki: İstanbul 7 ve üzeri bir depremde kocaman bir hapishaneye döner

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, olası depreme ilişkin olarak İstanbul'da 7 ve üzeri depremde 600 bin dairenin yerle yeksan olacağını belirterek, "600 bin konut İstanbul'da yıkılacaksa her sokakta 2 binanın yıkıldığını düşünün, ulaşım olduğu gibi durur. Altyapı da çöker, doğal gaz verilmez olur. İstanbul böyle olursa kocaman hapishaneye döner" dedi.

A Haber'de katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan Özhaseki, İstanbul'da rezerv alanlar belirlediklerini ve bu alanlarda 300-350 bin kadar konut yapacaklarını söyledi. Kanal İstanbul civarındaki rezerv alanlarından da bahseden Özhaseki, alanı depremzedeler veya depremde ilk yıkılabilecek konut sahipleri için ayırmayı planladıklarını söyledi.

1,5 milyon riskli yapı

İstanbul'daki 5,8 milyon bağımsız birimin 1,5 milyonunun riskli olduğunu aktaran Özhaseki, "İlk etapta yıkılabilecek yapı 600 bin civarında. 7 ve üzeri depremde 600 bin daire yerle yeksan olur. 600 bin konut İstanbul'da yıkılacaksa her sokakta 2 binanın yıkıldığını düşünün, ulaşım olduğu gibi durur. Altyapı da çöker, doğal gaz verilmez olur. İstanbul böyle olursa kocaman hapishaneye döner" ifadelerini kullandı.

Olası bir deprem için İstanbul'a özel bir yasa yapmaya çalıştıklarını da ifade eden Özhaseki, "Eğer bunu erken bitirirsek, Meclisin açılıp bütçe görüşmelerini beklemeye çok da niyetimiz yok, aciliyete binaen 1-2 ay içerisinde Meclisi olağanüstü toplantıya çağırıp, İstanbul'un kentsel dönüşümü, depreme hazırlığıyla ilgili yeni yasaları getirip, görüşmeye açmayı düşünüyorum" dedi.

Deprem bölgesindeki Yerinde Dönüşüm Projesi

Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili yürütülen çalışmaları da anlatan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Deprem bölgesinde devam eden Yerinde Dönüşüm Projesi'ne başvuru sayısının 146 bin 376 olduğunu ifade edereki "Bunların içerisinde, 125 bin kişi konut, 21 bin kişi de ticari dükkan, vesaire yapmak için müracaat etmiş. En fazla müracaat şu anda Hatay'da var. Hatay'da 60 bin, Kahramanmaraş'ta 20 bin, Malatya'da 19 bin, Adıyaman'da 11 bin civarında vatandaşımız Yerinde Dönüşüme müracaat etti" diye konuştu.

Kaynak: AA