29 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 20.09.2023 13:33 | Son Güncelleme: 20.09.2023 13:45

Bakan Şimşek yalanladı: Haber görünümlü karalamayı kınıyorum

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek arkadaşına arazi ihalesi verildiği iddialarını yalanladı. Şimşek, X (Twitter) hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "Ben yurtdışında iken ve henüz bakan değilken; açık artırmada alınan bir işi bana bağlamaya çalışmışlar" dedi
Bakan Şimşek yalanladı: Haber görünümlü karalamayı kınıyorum

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek resmi X (Twitter) sosyal medya hesabından oluşturduğu gönderi ile kendisine yöneltilen arkadaşına arazi ihalesi verildiği iddialarını yalanladı.

İstanbul'un en değerli bölgelerinden biri olan Beşiktaş’taki Emlak Konut arazisinin Mehmet Şimşek'in arkadaşının da içinde yer aldığı iş ortaklığına satıldığı iddia edilmişti.

Yaptığı paylaşımda haber görünümlü karalamayı kınıyorum diyen Şimşek, "Ben yurtdışında iken ve henüz bakan değilken; açık artırmada alınan bir işi bana bağlamaya çalışmışlar. 'Mezardan babam çıkıp gelse dahi eş-dost veya akrabam olduğunu ifade eden hiç kimseye kamuda ayrıcalık tanınmayacaktır' talimatım hala geçerlidir!" ifadelerini kullandı.

Konu hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın da resmi X (Twitter) hesabı üzerinden paylaşım yapıldı. Açıklamada, habere konu olan ihalenin gerçekleştiği tarihin 13 Nisan 2023 olduğu belirtilerek, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in söz konusu tarihte Bakanlık görevini icra etmediği gibi Türkiye'de de bulunmadığı aktardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bakanlığa atandığı ilk gün olan 4 Haziran'da Bakanlığın birimleri ile bağlı kurum ve kuruluşların üst düzey bürokratlarına net bir talimat verdiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bakan Şimşek, bu talimatıyla 'Mezardan babam çıkıp gelse dahi benim akrabalarım ya da arkadaşım olduğunu ifade eden hiç kimseye kamuda ayrıcalık tanınmayacaktır.' ifadesini açıkça belirtmiştir. Bu yaklaşım, Hazine ve Maliye Bakanı'mız Sayın Mehmet Şimşek'in geçmiş 11 yıllık bakanlığı döneminin net bir duruşudur. Bu çerçevede, bir fotoğraf karesi ve zorlama bir ifadeyle 'arkadaşı olduğu için bu araziyi aldı' imasıyla yapılan bu haber kesinlikle doğru değildir. Bir fotoğraf karesiyle oluşturulmak istenen algı gazetecilik etiğine de aykırıdır. Ayrıca, haberi yapan gazeteci bizi arayıp haberin doğru olup olmadığını sormamıştır. Gazeteciliğin en temel unsuru olan 5N1K kuralına uyulmadan sadece 'çamur at izi kalsın' mantığıyla yapılan bu haber gazetecilik değildir. Bu gazeteci, masa başında kendi hikayesini yazarak bilinçli bir şekilde kamuoyunu yanıltma yoluna gitmiştir. Bu haberi kaynağına sormadan yapan gazeteci hakkında gerekli hukuki süreç başlatılacaktır."