18 Temmuz 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Giriş: 19.07.2023 13:35 | Son Güncelleme: 19.07.2023 13:39

Çanakkale küle döndü: Son durum havadan görüntülendi

Çanakkale'nin merkeze bağı Kızılkeçili köyü yakınlarında çıkan ve 52 saatte kontrol altına alınan yangının ardından küle dönen bölge havadan görüntülendi.
Kaynak: AA
Çanakkale küle döndü: Son durum havadan görüntülendi - Resim: 1

Kızılkeçili köyü yakınlarında pazar günü saat 16.31'de başlayan yangına 7 uçak, 21 helikopter, 110 arazöz, 18 iş makinası ve 584 personelle müdahale edildi. Yaklaşık 52 saatte kontrol altına alınan yangından Kızılkeçili köyü çevresinde bulunan 8 köy etkilenirken tarım ve orman arazilerinin bulunduğu alan zarar gördü.


Yangının kontrol altına alınmasıyla birlikte köylerdeki hayat normale dönmeye başladı. Alevlerin etkilediği bölgenin son durumu, Anadolu Ajansı ekibi tarafından havadan dron ile görüntülendi. Yangında boşaltılan köyler arasında yer alan Kemel köyü sakinleri de yaşadıkları anları afet olarak nitelendirdi.

Çanakkale küle döndü: Son durum havadan görüntülendi - Resim: 2

"Devletimizden bize sahip çıkmasını bekliyoruz"

Köy sakinlerinden İsmail Mutlu, tarlalarındaki tüm mahsullerin yandığını söyledi.
Buğdaylardan yemlere, hayvanlardan barınaklara kadar bir çok alanın yangında zarar gördüğünü belirten Mutlu, "Eğer yangın tepeyi aşıp köye yaklaşsaydı şu an köy de kalmayacaktı. Damlarımız yandı, samanlarımız yandı. Biçilecek arazilerimiz yandı. Hiçbir şey kalmadı. Evlerimizde çok şükür bir şey yok ama zararımız büyük. Konu komşu şu an mağdur durumdayız. Devletimizin bizlere sahip çıkmasını bekliyoruz." dedi.

Çanakkale küle döndü: Son durum havadan görüntülendi - Resim: 3

Ramazan Özbek ise hayvanlarının bulunduğu damın yandığını anlattı.
Damın yanına bulunan ceviz ağaçlarının bu yangından zarar gördüğünü ifade eden Özbek, "Çok korktuk hepimiz. Ama yapacak bir şey yok ki. Alevler birden bire yürüyordu. Sağa sola sıçrıyordu. Ateşin nereden geldiğini bilmiyorsun. Nereye kaçacaksın, kaçamıyorsun. Benim hayvanlarım vardı. Onları uzaklaştırdım. Dağa doğru yükseklere götürdüm. Kendi canımızı zor kurtardık" diye konuştu.

Çanakkale küle döndü: Son durum havadan görüntülendi - Resim: 4


Yangında ayçiçeği tarlasını kaybeden Kadir Yıldırım devletten destek beklediklerini ifade ederek "Zararımız büyük. Ayçiçeklerimiz gitmiş. Çok kötü durumdayız" diye konuştu.