12 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 11.05.2023 10:30 | Son Güncelleme: 11.05.2023 10:43

CHP'den Wall Street Journal açıklaması: Kılıçdaroğlu öyle demedi, editör öyle aktardı

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Wall Street Journal gazetesine verdiği röportajda bazı sözlerinin çarpıtıldığını açıkladı
CHP'den Wall Street Journal açıklaması: Kılıçdaroğlu öyle demedi, editör öyle aktardı

CHP İstanbul Milletvekili ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz, cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Wall Street Journal'a verdiği röportaja dair açıklamalarda bulundu.  

ABD merkezli gazetede haberinde, "Kılıçdaroğlu, Rusya'daki Türk yatırımlarını sürdüreceğini ancak Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırım kararlarına uyacağını ve Moskova'yı eskisinden daha yalnız bırakacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Türkiye Batı ittifakının ve NATO'nun bir üyesidir ve Putin de bunu çok iyi bilmektedir. Türkiye NATO tarafından alınan kararlara uymak zorundadır" dedi" ifadelerine yer aldı. Bunun üzerinde birçok yayın organında Kılıçdaroğlu'nun Rusya'ya karşı yaptırımları uygulayacağı yer aldı. 

"Editör öyle aktarmış"

Ancak gazeteci Esra Karahindiba, Twitter paylaşımında Ünal Çeviköz ile konuştuğunu belirtti. Karahindiba'nın paylaşımında, "Kılıçdaroğlu, Wall Street Journal’a “Seçilirsem Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyacağım” demiş. Dün Ankara’da Sn. @UnalCevikoz ile röportaj yaptım. Kendisi Türkiye’nin mevcut Rusya politikasının değişmeyeceğini, Kılıçdaroğlu ile Putin’in iyi dost olacaklarını düşündüğünü söyledi. Sn. Ünal Çeviköz ile görüştüm. Kılıçdaroğlu’nun Rusya’ya yönelik yaptırımlara uyacağıyla ilgili @t24comtr
haberinde de yer alan @WSJ içeriğinin aksine “Genel Başkan öyle dememiş, editör öyle aktarmış” şeklinde bilgi verdi" ifadelerine yer verdi.