20 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 16.01.2024 18:33 | Son Güncelleme: 16.01.2024 19:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: SSK ve Bağ Kur emeklilerine yüzde 5 ek zam

Kabine Toplantısı'nın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSK ve Bağ Kur emeklilerine yapılacak yüzde 5 ek zamla 6 aylık zam oranının yüzde 42,6'ya yükseleceğini duyurdu. Erdoğan ayrıca emekli maaşı alt sınırının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarılacağını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: SSK ve Bağ Kur emeklilerine yüzde 5 ek zam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından kameraların karşısına geçti.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

  • Şehitlerimiz kanlarını her zaman olduğu gibi yerde bırakmadık. Son beş günde hava harekatlarında 114 hedef vuruldu, 78 terörist etkisiz hale getirildi. Emniyet ve jandarma birimlerimizin operasyonlarında yılbaşından bu yana terörle iltisaklı 465 kişi gözaltına alınmıştır. Milli İstihbarat Teşkilatımız, 12 Ocak'tan bu güne kadar terör örgütüne ait toplam 60 kritik alt yapı ve mühimmat tesisini imha etmiştir.
  • Türkiye'nin kararlılıkla uyguladığı terörü kaynağında bertaraf etme stratejisi en çok bölgemizde bir 'teröristan' kurma hesabı yapanları rahatsız etmiştir. Bölücü terör örgütü PKK'ya silah, mühimmat, eğitim ve himaye desteği sağlayarak palazlandırma girişimleri hız kazanmıştır. Sınır ötesi operasyonlarımızla aynı zamanda ülkemizi bir terör koridoruyla kuşatma senaryolarını da yırtıp attık. 
  • Türkiye bölücü terör tehdidini ya kaynağında kurutacak ya da eskiden olduğu gibi sınırları içinde şehirlerinin sokaklarında mahallelerinde verecektir. Sınır ötesi harekatlarımız, Türkiye'yi düzensiz göç dalgası üzerinden, iç karışıklığa sürüklemeye dönük oyunları da boşa çıkarmıştır. Sınırlarımız ötesindeki askeri mevcudiyetimiz vatanımızın güvenliği vatandaşımızın huzuru için hayati öneme sahip. Bundan geriye dönüş asla söz konusu olamaz. Türkiye başarılı sınır ötesi operasyonlarıyla toprakları üzerinde ameliyat yapılamayacağını açık ve net göstermiştir. Sınır ötesi operasyonların nasıl daraltılacağı gündemimizde yok, nasıl genişletileceği var. Emperyalistlerin, Irak ve Suriye'de bir 'teröristan' kurma planları masada oldukça, hiçbirimiz kendimizi güvende hissedemeyiz. Önümüzdeki aylarda kimin ne dediğine, hangi tehditleri savurduğuna bakmadan bu doğrultuda yeni adımları muhakkak atacağız. Terör eylemlerinin kaynağı durumundaki Kuzey Irak dağlarının her karışını güvenli hale getirene kadar bu bölgedeki harekatlarımız sürecektir. Suriye'de, Tel Rıfat'tan Aynularab'a, Haseke'den Münbiç'e kadar sinsi niyetlerle kurulmuş terör yuvalarının tamamını darmadağın etmeden durmayacağız. Madem bize verilen sözler yerine getirilmiyor, öyleyse Türkiye'nin kendi güvenliği için gerekli tedbirleri almasına kimse itiraz edemez. 'Üç beş oy daha fazla alacağız' diye bölücü örgütün muhiplerini kırmızı halıyla karşılayanlar, elbette bu yaptıklarının hesabını sandıkta vereceklerdir. Söz konusu terörle mücadele, ülkemizin bekası, huzuru ve güvenliği olduğunda herkes ya yanımızda yer alır ya da karşımızda. Bu işin ortası, gri alanı yoktur.
  • Hayat pahalılığı ve enflasyonla mücadelemizde milletimizin yardımını bekliyoruz. Bu meselenin teknik boyutu kadar psikolojik boyutu da önemlidir. 16 milyon emeklimizin tamamına 5'er bin liralık ödeme gerçekleştirdik. Bütçe imkanlarımızı zorlama pahasına da olsa emeklilerimizi darda bırakmıyoruz. Memur emeklisi aylıklarında yüzde 49,25, SKK ve Bağ Kur'da ise yüzde 37,6 zam yaptık. Nispeten daha düşük artış alan SSK ve Bağ-Kur emeklisi aylıklarına ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini vermek istiyorum. SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin Ocak 2024'ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42,6'ya yükseliyor. Memur, SSK ve Bağ-Kur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir. Emekli maaşı alt sınırını 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarıyoruz.
Kaynak: AA