23 Mart 2023, Perşembe
Haber Giriş: 17.03.2023 17:29 | Son Güncelleme: 17.03.2023 17:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Finlandiya'nın NATO üyeliğinin onay sürecini başlatmaya karar verdik

Ankara'da Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö ile basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Filandiya'nın NATO üyeliğinin onay sürecini başlatmaya karar verdik" dedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Finlandiya'nın NATO üyeliğinin onay sürecini başlatmaya karar verdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı düzenledi. Finlandiya'nın gerekli adımlarını attığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Finlandiya'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine desteğini güçlü şekilde devam ettirmesini önemsiyoruz. Güvenlik kaygılarımızın giderilmesi hassasiyetine binaen Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolünün Meclisimizdeki onay sürecini başlatmaya karar verdik. NATO, Finlandiya'nın üyeliğiyle daha da güçlenerek bu sayede küresel güvenlik ve istikrarın muhafazasında inanıyorum ki etkin rol oynayacaktır" diye konuştu. 

"İsveç'in atacağı adımlara bağlantılı olacak"

Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliği ile ilgili olarak ise, "İsveç'le görüşmelerimizi ittifakın prensipleri ve bizim terörle mücadeledeki yaklaşımlarımız temelinde sürdüreceğiz. Sürecin nasıl ilerleyeceği İsveç'in atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı olacaktır" açıklaması yaptı.