![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/Screenshot-2021-09-30-at-16.59.50-300x249.jpg)
![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/11/Kaleden-bakis-Mart-2020-e1636634353449-300x190.jpg)
Türkiye’nin sıcak gündeminde kayboldu
O günlerde İstanbul seçimleri gündemiyle meşgul olan Türkiye kamuoyunun dikkatine Hasankeyf maalesef getirilemedi. Kaz Dağları için toplanıldı, eylemler yapıldı, ancak Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi altındaki farklı gruplarla beraber İstanbul’da da türlü etkinlikler yapılsa da, günün sonunda Hasankeyf yalnız ve uzak kaldı. Bu sebeple bu haberin fotoğrafları, özellikle de antik kentte polis ablukası olduğu göz önüne alındığında, bir tarihin batışına, insan eliyle yok edilişine ancak bir kapı aralığı oluşturuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmayan ve dolayısıyla korunmayan, ancak bu listeye girmenin nadir bir şekilde neredeyse bütün gerekliliklerini karşılayan Hasankeyf ile birlikte bir tarih yok olmuşken, şimdi, burada yaşayan ve geçimini turizmden sağlayan köylüler, Dicle’nin öte tarafına yapılan yeni kentte yaşam mücadelesindeler.Seneye kimse kalmaz herkes iş arıyor
“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 6 Kasım’da Hasankeyf’e geleceği söylenmişti, ama ben gelirse helikopterle geçer gider dedim,” diyen 45 yaşındaki Arif Ayhan, geçen hafta sonu Erdoğan’ın Batman’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin tam da beklediği gibi olduğunu anlatıyor. “Samimi olmak gerekirse, ben gelmesini isterdim, şahsen görmek isterdim kendisini. Hasankeyf’i havadan gördü, durumun vahametini de Hasankeyf’in ayıbını da görmüş olması gerekir” diyen Ayhan, yeni taşındıkları beton kentin asgari yaşam koşullarını bile sağlayamadığını aktarıyor. “Halkın yüzde 75’i bu projeye karşıydı. Benim karşı olma sebebim, maneviyatım. Geçmişim, çocukluğum, hayallerim vardı. Rüyalarımızda bile eski Hasankeyf’i görüyoruz; eski güzel günlerimizi. Sonra kalkıyoruz, yeni Hasankeyf’te bir tane ağaç yok. Şu anda su akmıyor. Komşu bana ‘Tuvalete gitme, su akmıyor’ diyor. Bakan gelmeden hummalı çalışmalar yapılıyor. Bakan gidiyor, bitiyor” diyor Ayhan. Neredeyse hiçbir istihdam kaynakları kalmadığını anlatan esnaf, “Böyle giderse seneye burada kimse kalmaz, herkes dışarıda iş arıyor” diyor. Kendisiyle eski Hasankeyf’in eski çarşısının ortalarında yer alan minik kilim dükkanında tanıştığımızda, çarşı dozerlerle yıkılmadan önceki akşam son namazını kılmıştı, kilimlerini katlamıştı, bana da bir tane hediye etmişti. Şimdi yabancı turist gelmediği için kilim alanının da az olduğunu, bu yüzden az da olsa gelen yerel turlara rehberlik yapmaya başladığını anlatıyor. Modern Hasankeyf’te en büyük sorunlardan biri, Ayhan’a göre, şehir düzeni. “Binlerce yıldır Hasankeyf ticaret merkeziydi. Ana yol da Hasankeyf’in içinden geçiyordu, gelenler de çarşıya uğruyordu, yemek yiyordu, esnafa kazandırıyordu. Aynı zamanda Mardin-Midyat ve hatta Kuzey Irak’a gidiyordu o yol, çok işlekti. Şimdi yol yeni Hasankeyf’in iki-üç kilometre dışında köprüye yapılmış” diye açıklıyor Ayhan. “Bakan olsam gelir, şu çarşıda bir yürürüm, bir evlere bakarım. Sen bakansın ya. Halka bir danış, bir kaynaş” diye bitiriyor sözlerini.Nasıl kıyabildiniz Hasankeyf’e?
Kültürel ve doğal mirası korumak ve muhafaza etmek konusunda hassasiyetiyle bilinen sanatçı Tarkan Tevetoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batman ziyaretiyle aynı gün, sosyal medya hesabından Doğa Derneği’nin iletisini paylaştı. Tarkan paylaşımına şu notu ekledi: “Ah ah... Hala sızlar içim... Nasıl kıyabildiniz Hasankeyf’e? Ömrü kısacık bir baraj için binlerce yıllık böylesi bir tarihi değeri, kültürel mirası nasıl yok ettiniz? Ülkemizin tarihi ve kültürel değerlerine, doğasına sahip çıkalım.”![](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/11/Kuslarin-konacak-yeri-kalmadi-Subat-2020-300x200.jpg)