21 Temmuz 2024, Pazar Gazete Oksijen
Giriş: 08.07.2024 13:45 | Son Güncelleme: 08.07.2024 13:49

İkinci Dünya Savaşı batığı: Dönemin en başarılı bombardıman uçağına dalış yapıldı

Su altı belgesel yapımcısı ve görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan, 2. Dünya Savaşı batığı İtalyan bombardıman uçağını Antalya'nın Kaş ilçesi açıklarında görüntüledi
Kaynak: AA
İkinci Dünya Savaşı batığı: Dönemin en başarılı bombardıman uçağına dalış yapıldı - Resim: 1

Kaş ile Kızılhisar (Meis) Adası arasındaki flying fish dalış noktasına tekneyle açılan Su altı belgesel yapımcısı ve görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan, burada dalış gerçekleştirdi.

İkinci Dünya Savaşı batığı: Dönemin en başarılı bombardıman uçağına dalış yapıldı - Resim: 2

Bu noktadaki görüntüleri kaydeden Ceylan ve beraberindeki ekip, İngiliz gemilerinin uçaksavar atışıyla denize düşen, 1935 model İtalyan yapımı Savoia-Marchetti SM. 79 Sparviero üç pervaneli bombardıman uçağının son durumunu gözlemledi ve kayıt altına aldı.

İkinci Dünya Savaşı batığı: Dönemin en başarılı bombardıman uçağına dalış yapıldı - Resim: 3

Su altı belgesel yapımcısı ve görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan, yaptığı açıklamada, söz konusu noktaya daha önce 2008, 2010 ve 2014 yıllarında daldığını belirtti.

İkinci Dünya Savaşı batığı: Dönemin en başarılı bombardıman uçağına dalış yapıldı - Resim: 4

Son olarak dalış eğitmeni Oray Ercan ile bir dalış daha gerçekleştirdiklerini anlatan Ceylan, "Uçak, bu derinliklerde 58-73 metre aralığında bulunuyor. Bu derinliklere güvenliğimiz için sportif dalış disiplini yerine karışım gaz dalışları yani teknik dalış ile iniyoruz. Son dalışımızdan bu yana tarihin sessiz tanığı uçağımız da zamana direnememiş ve birinci motorun üç pervanesi, ikinci motorun bir pervanesi oksidasyon sonucu kopmuş. Üçüncü motorun bir pervanesi ise kopmak üzere. Gövde kısmı ve kuyruk ise artık yok. Sadece bir metal yığıntısı" diye konuştu.