23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 27.09.2023 15:32 | Son Güncelleme: 27.09.2023 15:39

İstanbul için üst üste uyarılar: Gök gürültülü sağanak bekleniyor

AKOM ve Meteoroloji'den İstanbul için üst üste uyarılar geldi. Megakent'te bu geceden başlayacak yağışlar sabah saatlerinde etkisi artıracak
İstanbul için üst üste uyarılar: Gök gürültülü sağanak bekleniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) bugün gece saatlerinden sonra Anadolu Yakası ağırlıklı olmak üzere sağanak ve gök gürültülü yağmur geçişlerinin yaşanacağınI duyurdu. İstanbul'da bu hafta boyunca çoğunlukla bulutlu bir gökyüzünün hâkim olması, aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanması öngörülüyor.

Fırtına bekleniyor

Bulutlu bir gökyüzü ve rüzgarın kuzeyli yönlerden (Poyraz) aralıklarla fırtına şeklinde (20-50km/s) esmesi beklenirken, rüzgârlar nedeniyle yarından itibaren sıcaklıkların 23-25 derece aralığında mevsim normalleri civarı ve altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Sel ve taşkınlara neden olabilir

Sel ve taşkın uyarısında bulunulan açıklamada, "Sonbahar mevsiminde kara ile deniz suyu sıcaklık farkı nedeniyle yağışın şiddeti ve miktarı sel veya taşkınlara sebep olabiliyor" denildi.

Marmara'da sabah saatlerinde etkili olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) de Marmara Bölgesi için yarın sabah saatlerinden itibaren kuvvetli yağış uyarısı yaptı. MGM İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada; yarın beklenen gök gürültülü sağanak yağışların sabah saatlerinden itibaren Tekirdağ ve Kırklareli çevreleri ile İstanbul'un batısı ve boğaz çevresinde, öğle saatlerinden itibaren Edirne çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olmasının beklendiği bildirildi.

Yetkililer, ani sel, su baskını, kısa süreli fırtına, yerel dolu yağışı ve ani kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği konusunda uyardı.