29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.05.2023 13:55 | Son Güncelleme: 11.05.2023 14:22

KONDA son anket sonuçlarını açıkladı: Fark 5.6 puan, seçim ikinci tura kalıyor

KONDA’nın 14 Mayıs seçimleri anketine göre Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı 49,3, Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ınki ise 43,7
KONDA son anket sonuçlarını açıkladı: Fark 5.6 puan, seçim ikinci tura kalıyor

KONDA Araştırma, abonelerine gönderdiği bilgi notunu internet sitesinde yayımladı. Her seçimden önceki son perşembe günü yaptığı paylaşımı 14 Mayıs seçimleri için de yapan KONDA’nın aboneleriyle paylaştığı sonuçlara göre, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın önünde olan Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kazanmaya çok yakın. KONDA, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalma ihtimalinin mevcut olduğu görülen anket sonuçları için, “Fakat son haftada yaşanan oy değişim eğilimi devam ederse seçimin ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu lehine sonuçlanma ihtimali de bulunmaktadır” dedi.

Abonelere aktarılan araştırmada, Millet İttifakı ile Emek ve Özgürlük İttifakı’nın toplam oy oranı, Cumhur İttifakı’nı geçiyor.

"Kılıçdaroğlu lehine sonuçlanma ihtimali de bulunmakta"

KONDA'nın internet sitesinde de yayımlanan bilgi notunda, cumhurbaşkanlığı sonuçları için şu değerlendirme yapıldı: “6-7 Mayıs tarihindeki araştırmaya ait bulgular Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalma ihtimalinin mevcut olduğunu göstermektedir. Fakat son haftada yaşanan oy değişim eğilimi devam ederse seçimin ilk turda Kemal Kılıçdaroğlu lehine sonuçlanma ihtimali de bulunmaktadır.”

İttifakların durumu

Ankette ittifakların da oy oranları verildi. Cumhur İttifakı’nın en yüksek oy oranına ulaşacak ittifak olmasının beklendiği vurgulanan bilgi notunda, şöyle denildi: "Bu seçimde siyasi partiler çok çeşitli seçim, ittifak ve aday liste stratejileri ile seçime giriyorlar. 87 seçim bölgesinin tamamında birlikte hareket eden, tamamında ayrı hareket eden, bazılarında ayrı bazılarında birlikte hareket eden, bazılarında ayrı giren ama birbirlerinin listesinde adayları olan aynı ittifak mensubu partiler var. O yüzden parti oyu tercihi yerine ittifak oyu ölçümünün daha sağlıklı bir ölçüm olduğu fikrindeyiz."

14 Mayıs sonuçlarını etkileyebilecek üç dinamik

KONDA, 14 Mayıs sonuçlarını etkileyebilecek üç dinamiği şöyle not etti:

  • Birincisi, 6-7 Mayıs tarihinden seçime kadar yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi.
  • İkincisi, Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanabilecek stratejik oy kaymaları. Stratejik oy kaymalarının “Cumhur İttifakı - Millet İttifakı” ya da “Erdoğan – Kılıçdaroğlu” arasında olma ihtimalini pek öngörmemekle birlikte İnce ve Oğan seçmenlerinin çoğunlukla Kılıçdaroğlu lehine oy kullanma eğiliminde olduklarını görüyoruz.
  • Üçüncüsü de başta deprem bölgesi olmak üzere yurtiçi ve yurtdışı seçmenlerin seçime katılım oranı ile yurtdışı seçmenlerin kullanacağı oyların dağılımıdır.

KONDA'nın abonelerine gönderdiği ve kurumsal internet sitesinde (konda.com.tr) yayımladığı (11 Mayıs 2023) araştırma sonuçlarına ilişkin mektubu şöyle: