20 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 06.01.2024 17:26 | Son Güncelleme: 06.01.2024 17:31

Kurtulmuş: Gazetecilere yeşil pasaport verilmesi gayet şık bir davranış olur

TBMM Başkanı Kurtulmuş, gazetecilere yeşil pasaport verilmesine yönelik kanun teklifini desteklediğini söyledi. Kurtulmuş, "Gayet şık, doğal bir davranış olur. 15 sene ya da 10 sene gibi bir süre bu mesleğe emek vermiş arkadaşlarımızın yeşil pasaport almalarının önünü açmak lazım" dedi
Kurtulmuş: Gazetecilere yeşil pasaport verilmesi gayet şık bir davranış olur

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, gazetecilere yeşil pasaport verilmesine dair kanun teklifine ilişkin, "Belli bir süre bu mesleğe emek vermiş değerli basın mensubu arkadaşlarımıza yeşil pasaport verilmesi gayet şık, doğal bir davranış olur" dedi.

TBMM'de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Bisiklet Etkinliği düzenlendi. Etkinliğin açılışında konuşan TBMM Başkanı Kurtulmuş, milli iradenin merkezi TBMM'de, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında düzenlenen etkinliğe katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kurtulmuş, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü de tebrik etti. Dünyada ve Türkiye'de gazetecilerin büyük bir kamusal görev gördüğünü belirten Kurtulmuş, "En zor şartlarda, en kötü şartlarda özgür bir şekilde mesleklerinin gereğini yerine getirmek, olayların arkasındaki gerçekleri ön yüzüne çıkarabilmek ve milletimizin haber alma, bilgilenme hakkını fedakar bir şekilde yerine getirmek için gazeteci arkadaşlarımız hayatlarını yeri geldiğinde ortaya koyarak büyük bir hizmet görüyorlar. Özellikle zor şartlar altında, savaş şartları da başta olmak üzere gerçekten gazetecilik mesleğini büyük bir onurla sürdüren insanların ve özellikle de Gazze'de bu büyük katliam, soykırım sırasında hayattan koparılan gazeteci kardeşlerimizin aziz hatıraları önünde de saygıyla eğildiğimizi ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Bisikletle gazetecilik mesleği arasında bir bağlantının kurulabileceğini söyleyen Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Gazetecilik mesleği, en zor şartlarda sürekli hareket etmeyi, sürekli peşinde koştuğunuz haberin ya da gerçeğin ortaya çıkarılabilmesi için durmaksızın bir mücadele ve gayret ifa etmeyi gerektiriyor. Aynen bir bisikletçinin düşmemek için sürekli bisikletin pedalını çevirmesi gibi. Aslında hem gazeteci hem de bisikleti kullanan, pedalı çevirdiği andan itibaren özgür bir şekilde, kendisini sadece olayın akışına bırakarak değil, disiplin, denge içerisinde ve özgür bir şekilde yaptığı işi yerine getirmeye gayret ediyor. Bu benzerliği de bir kere daha hatırlatmak isterim."

"Yeşil pasaport almalarının önünü açmak lazım"

Bisiklet yarışının ardından gazetecilerle sohbet eden TBMM Başkanı Kurtulmuş, gazetecilere yeşil pasaport verilmesine yönelik talebin hatırlatılması üzerine şunları söyledi: "Gazeteci arkadaşlar yeşil pasaport taleplerini aylar önce bana da arz etmişlerdi. Hatta biz konuştuktan sonra TBMM’deki gruplara da ziyarette bulundular. Bu konudaki kanaatimi, o gün de çok açık bir şekilde söyledim. Belli bir süre bu mesleğe emek vermiş değerli basın mensubu arkadaşlarımıza yeşil pasaport verilmesi gayet şık, doğal bir davranış olur. 15 sene ya da 10 sene gibi bir süre bu mesleğe emek vermiş arkadaşlarımızın yeşil pasaport almalarının önünü açmak lazım. Tabii burada karar verecek olan TBMM’dir. TBMM’de de bu konuda teklifler değerlendirilir. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bu yaklaşımı bir kere daha buradan ifade etmiş olalım. Ümit ederim ki en kısa zamanda gazeteci arkadaşlarımızın yeşil pasaport almaları mümkün olur."

Kaynak: AA