18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 20.11.2023 10:41 | Son Güncelleme: 20.11.2023 10:57

Kurtulmuş: Guterres'in Refah'tan içeri alınmaması, BM'nin yırtılıp atıldığının ilanıdır

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 'Koskoca BM'nin Genel Sekreteri Antonio Guterres, Refah Sınır Kapısı'ndan içeri sokulmamıştır. Bu, BM'nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır" dedi
Kurtulmuş: Guterres'in Refah'tan içeri alınmaması, BM'nin yırtılıp atıldığının ilanıdır

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Endonezya'nın ev sahipliğinde düzenlenen MIKTA 9. Parlamento Başkanları Konferansı’nın Tartışılan Küresel Yönetim: Parlamento Nasıl Hareket Etmeli konulu oturumunda konuştu. Kurtulmuş burada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, Gazze-Mısır sınırında yer alan Refah Sınır Kapısı'ndan içeri alınmaması ilişkin yaptığı değerlendirmede "Koskoca BM'nin Genel Sekreteri Guterres, Refah Sınır Kapısı'ndan içeri sokulmamıştır. Bu, BM'nin artık yırtılıp çöp tenekesine atıldığının alenen ilanıdır" ifadelerini kullandı. Kurtulmuş'un konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

 "Gazze'de her 10 dakikada bir kişi öldürülüyor"

  • Gazze'de her 10 dakikada bir kişi öldürülüyor. Hatırlayacaksınız birkaç gün evvel Gazze'de Şifa Hastanesi'nin elektrikleri gittiğinde ve insanlara oksijen sağlayan oksijen tüplerinin olduğu oda bombalandığında 30 küsür bebek küvözlerden alınmak zorunda kaldılar. Hepimizin gözü önünde çığlık çığlığa ağlayarak, bağırarak o çocuklar öldüler. Gazze'de o küvözden alınıp ölen çocuklar aslında insanlığın öldüğünün göstergesi. Dolayısıyla bu anlamda yeni bir dünya sisteminin kurulmasının zaruri olduğunu ifade etmek isterim.

"İnsanlar arasında bir ayrımcılık yapamayız"

  • Biz Türkiye olarak biliyorsunuz Rusya-Ukrayna arasındaki savaşta Ukrayna'daki sivillerin ölmemesi için ilk andan itibaren üstümüze düşen bütün sorumlulukları yerine getirmeye gayret ediyoruz. Hem esir takasının gerçekleşmesi hem de tahıl koridorunun açılarak o bölgede Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın tansiyonunun düşürülmesi için olağanüstü gayret sarfediyoruz. Ama şunu da söylemek herhalde insanlık bakımından vazifemizdir. Ukrayna'da savaşın başladığından bu yana son 2 yıldır öldürülenlerin sayısı ne yazık ki 45 günde Gazze'de öldürülenlerin sayısı kadardır ya da ikisi birbirine eşittir. İnsanlar arasında bir ayrımcılık yapamayız. Bir tek kişinin bile haksız yere öldürülmesi bütün insanlığın öldürülmesi gibi büyük bir suçtur. Kaldı ki bugün Gazze'de İsrail'in agresif saldırıları karşısında büyük savaş suçları işlenmekte, büyük insani kıyımlar ortaya konulmaktadır.

Ayrıntılar geliyor...

Kaynak: AA