01 Mart 2024, Cuma
Haber Giriş: 24.01.2023 13:46 | Son Güncelleme: 24.01.2023 13:54

Marmara Denizi'ndeki kirlilik İHA'larla denetlenecek

Marmara Denizi'ndeki kirlilik karşı yeni denetim modeli hayata geçiriliyor. Bundan sonra havadan, karadan ve denizden 7/24 saat esaslı izleme ve denetimler İnsansız Hava Araçları (İHA) ve deniz tekneleriyle sağlanacak
Marmara Denizi'ndeki kirlilik İHA'larla denetlenecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı deniz trafiğinin yoğun olduğu Marmara'da kirlilikle mücadele kapsamında, Gemilerden Kaynaklanan Deniz Kirliliği Tespiti Hakkında Yetki Devri Genelgesi'nde düzenleme yaptı. Bakan Murat Kurum genelgeye ilişkin sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Yapılan düzenlemelere ilişkin infografik de paylaşan Kurum, "Daha temiz bir Marmara için yeni denetim modeli hayata geçiriyoruz, genelgemizi yayımladık" ifadelerini kullandı.

Türkiye Çevre Ajansı  denetimi için yetkilendirildi"

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 2021'de müsilaj probleminin çözümüne yönelik, bilim insanları ve ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla yapılan çalışmalarla Marmara Denizi’nde gerçekleştirilen deniz denetim faaliyetlerinin güçlendirilmesi ve bölgeye özgü bütünleşik bir yapı ile sağlanması ihtiyacı dile getirilmişti. Paydaşlarla hazırlanan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı kapsamında ""ürkiye Çevre Ajansı eliyle, Marmara Denizi ile ilişkili tüm havzalardaki denetimlerin uzaktan algılama, uydu ve erken uyarı sistemleri, insansız hava araçları ve radar sistemleri kullanılarak artırılması" kararı alınmıştı. Bu kapsamda yapılan düzenlemeyle, belediyenin sorumluluk alanında bulunan kirliliğin yoğun olduğu İstanbul ve Kocaeli'ndeki deniz kirliliği denetiminde Türkiye Çevre Ajansı yetkilendirildi.

Düzenlemeyle deniz denetim faaliyetlerinin güçlendirilmesi, çevresel olumsuzlukların kontrolünün sağlanması, kirliliğin erken safhada tespit edilerek önlemlerin alınması hedefleniyor. Havadan, karadan ve denizden 7/24 saat esaslı izleme ve denetimler İnsansız Hava Araçları (İHA) ve deniz tekneleriyle sağlanacak. Ayrıca deniz kirliliğinin erken safhada tespiti amacıyla uydu ve radar görüntülerinden yararlanılarak takip-uyarı sistemi devreye alınacak.

 

Kaynak: AA