20 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.03.2023 15:18 | Son Güncelleme: 03.03.2023 17:07

Meral Akşener: İYİ Parti boyun eğmeyecek

Meral Akşener partisinin Genel İdare Kurulu toplantısı sonrası "Geldiğimiz noktada İYİ Parti kıskaca alınmıştır ve elbette buna boyun eğmeyecektir" dedi. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na çağrıda bulunan Akşener "Milletimiz sizi göreve çağırıyor" diye konuştu
Meral Akşener: İYİ Parti boyun eğmeyecek

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Genel İdare Kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantının ardından basın toplantısı düzenledi. Akşener, gelinen noktada, İYİ Parti'nin bir kıskaca alındığını ve dayatmaya mecbur bırakıldığını ancak buna boyun eğmeyeceklerini söyledi. Dün gerçekleştirilen 6’lı masa toplantısında 5 siyasi partinin, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını dile getirdiğini kaydeden Akşener, "Biz de İYİ Parti olarak 3 yılı aşkın bir süredir sokaklarda, dükkanlarda ve meydanlarda, sıklıkla duyduğumuz; milletimizin yoğun bir teveccüh gösterdiğine hemen her yerde şahit olduğumuz ve yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında da uzun süredir Sayın Erdoğan’a karşı açık ara kazandığını gördüğümüz 2 ismin adaylığı konusunda görüşümüzü beyan ettik. Bu 2 isim; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu’ydu" dedi.

'Şahsi hırslar Türkiye'ye tercih edilmiştir'

Aday belirleme sürecinin sağlıklı yönetilmesi için her siyasi partinin ayrı ayrı belirleyeceği araştırma şirketlerinin yapacağı çalışmalar ışığında ortak cumhurbaşkanı adayının, veriye dayalı, rasyonel ve objektif usul ile belirlenmesini de önerdiklerini belirten Akşener "Ancak maalesef bu görüş ve önerilerimiz, masadaki paydaşlar tarafından kesin bir biçimde reddedildi. Yani milletimizin haklı beklentilerini, masanın kararlarına yansıtma çabamız reddedildi ve 6'lı masanın son toplantısında tırnak içi bir anlayışa varıldı. Bu vesileyle anlamış olduk ki şahsi hırslar, Türkiye’ye tercih edilmiştir. Anlamış olduk ki kişisel ajandalar uğruna, mübah sayılan kuyruklu yalanlar milletin kazandığı bir büyük hakikate tercih edilmiştir. Anlamış olduk ki yenilgi yenilgi büyüyen küçük hesaplar, 85 milyonun kazandığı kutlu bir zafere tercih edilmiştir" diye konuştu. 

'Noter masasına dönüşmüştür'

İYİ Parti olarak ‘Önce memleket' demekten asla vazgeçmediklerini, bir kez bile millete vermiş oldukları sözden dönmediklerini kaydeden Akşener, "Yeri geldi, parti çıkarlarımızı göz ardı edip, milletimiz için fedakarlık ettik. Bıkmadan, usanmadan, vazgeçmeden konuştuk, anlattık, dinlettik, gösterdik. Ancak ne yazık ki olmadı. Üzülerek söylüyorum ki geldiğimiz son noktada dün itibarıyla 6’lı masa artık millet iradesini, kararlarına yansıtma kabiliyetini kaybetmiştir. Milletin ortak iyiliği için iyi niyetlerle oturduğumuz 6'lı masa, artık potansiyel adayların tartışıldığı bir ortak akıl platformu olmaktan çıkmıştır. Tek bir adayın tasdiki için çalışan, bir noter masasına dönüşmüştür. Biz bu noter masasında olmayacağız" dedi. 

Yavaş ve İmamoğlu’na çağrı

Akşener, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na da çağrıda bulunarak, "Değerli başkanlarım; siz bu milletin iradesiyle seçildiniz. Üzerinize atılan tüm iftiralardan alnınızın akıyla çıktınız. Görevinizi en iyi şekilde yaptınız. Milletimizi enkazın altında bile yalnız bırakmadınız. Ne mutlu size ki milletimiz gayretlerinizi gördü, yanınızda durdu. Milletimiz, samimiyetinizi anladı, başının üstünde taşıdı. Milletimiz, sizleri sevdi, bağrına bastı ve bugün de çok kritik bir kırılmanın eşiğinde, sizi göreve çağırıyor. Tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi bugün de vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı tehlike altındayken, kurumlarımız yıpratılıp, içleri boşaltılırken, devletimizin itibarı her gün yok edilirken, saray hükumeti üzerine düşen sorumluluğu yerine getiremeyip, milletimizi yokluğa mahkum ederken, 100 yıl önce olduğu gibi bugün de milletimiz istiklalini yine kendi azim ve kararına bağlamıştır. Size de ateşten bir gömlek giymeyi vazife kılmıştır" diye konuştu.

"Ya tarih yazacağız ya da tarih olacağız"

Akşener, artık bir seçim yapılması gerektiğini söyleyerek, "Ya ışıl ışıl bir güneşin altında dimdik duracağız ya da uzayan gölgelerde kaybolacağız ya şanlı bir mücadelede milyonlarla yürüyeceğiz ya da trajik bir hikayede figüranlık yapacağız. Ezcümle; ya tarih yazacağız ya da tarih olacağız" dedi.  

Olayın geçmişi

Altılı Masa liderlerinin cumhurbaşkanı adaylığı gündemiyle bir araya geldiği dünkü toplantı sonrası yapılan açıklamada, liderlerin ortak aday konusunda anlaştığı ve 6 Mart Pazartesi günü tekrar görüşeceği kaydedildi. Toplantıda Demokrat Parti Lideri Gültekin Uysal söz alarak Millet İttifakı’nın Kemal Kılıçdaroğlu’nu aday göstermesini teklif etti. Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Uysal’ın teklifini onaylayarak CHP liderinin ortak mutabakatla aday gösterilmesi konusunda karar alınması yönünde isteklerini dile getirdiler. Partisinden aday belirleme konusunda tam yetki ve destek alan Kılıçdaroğlu da, ittifakın kendisini aday göstermesinden onur duyacağını belirterek göreve hazır olduğunu söyledi.

İYİ Parti lideri Meral Akşener ise "4 Mart Cumartesi günü İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nu toplayarak, sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığını onaya sunacağım. Bu aşamayı geçtikten sonra gereğini yaparız” dedi. Akşener dünkü toplantının ardından milletvekilleri ve başkanlık divanı üyeleriyle bir araya geldi. Çıkışta gazetecilerin sorularına "Genel İdare Kurulu toplantısını bekleyin, her şey iyi olacak ve Türkiye iyi olacak" yanıtını verdi.