22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 02.08.2023 08:28 | Son Güncelleme: 02.08.2023 08:56

Naci Görür Konya ve Erzurum depremi sonrası uyardı: Beklenti Adıyaman ve Hakkari için de geçerli

Prof. Dr. Naci Görür, Konya ve Erzurum'da gerçekleşen depremlerin ardından Adıyaman ve Hakkari'yi uyardı. Görür Erzurum'daki depremle ilgili, "6 Şubat depremleri sonucu sıkışan Doğu Anadolu’da bu depremler beklenebilir. Aynı beklenti Adıyaman-Hakkari arasındaki bindirme zonu için de geçerli" dedi
Naci Görür Konya ve Erzurum depremi sonrası uyardı: Beklenti Adıyaman ve Hakkari için de geçerli

Dün saat 18.06'da Konya'da meydana gelen 5.0 büyüklüğündeki depremin ardından akşam saatlerinde bir deprem de Erzurum'da meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı'nın sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 21.37'de meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki deprem sonrası Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından Konya ve Erzurum'da yaşanan depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

'Doğu Anadolu’da bu depremler beklenebilir'

Görür, Erzurum'daki meydana gelen depreme ilişkin, "Pınaryolu- Narman/Erzurum’da 4.0 deprem. Horasan batısı Göle arasında uzanan sol yönlü doğrultu fayı üzerinde. 6 Şubat depremleri sonucu sıkışan Doğu Anadolu’da bu depremler beklenebilir. Aynı beklenti Adıyaman-Hakkari arasındaki bindirme zonu için de geçerli" uyarısında bulundu.

Konya'daki 5 büyüklüğünde yaşanan depremle ilgili Görür, "Çandır-Selçuklu/Konya’da 5,1 deprem oldu. Deprem Konya-Çandır hattında, kesikli uzanan fay parçalar üzerinde" açıklamasını yaptı.