23 Nisan 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 15.08.2023 11:35 | Son Güncelleme: 15.08.2023 13:50

Orman yangınlarıyla mücadelede 4 bin 630 havuz ve gölet imdada yetişiyor

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, toplam 3 milyon ton su kapasiteli 4 bin 630 havuz ve gölet sayesinde birçok orman yangınının büyümeden kontrol altına alındığını söyledi
Orman yangınlarıyla mücadelede 4 bin 630 havuz ve gölet imdada yetişiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Orman Genel Müdürlüğü'nün (OGM) yangınlara karşı hassas alanlara inşa ettiği havuz ve göletler, helikopterler ile arazözlerin alevlere müdahalede ihtiyaç duyduğu suyun temininde büyük katkı sağlıyor.

Ormanların içine tesis edilen havuz ve göletler sayesinde, sorti sayıları artan helikopterlerin yangınlara daha etkili müdahalesi mümkün hale geldi. 

Yangın havuz ve göletlerinin yapımına ilk defa 2003-2004 döneminde başlandı. Bugüne kadar 2 bin 554 adet havuz, 2 bin 76 gölet olmak üzere toplam 4 bin 630 yangın havuz ve göleti tesis edildi. Kapasiteleri inşa edildiği arazi ve su kaynağına göre değişiklik gösteren havuz ve göletlerin su tutma kapasiteleri 400 ile 3 bin ton arasında değişiyor.

113 yangın havuzu ve göletinin inşası devam ediyor

OGM'nin çalışmaları doğrultusunda, teknik ve doğal şartların imkan verdiği yerlerde 113 yangın havuzunun inşa çalışması sürüyor. Orman yangını riskinin arttığı dönem öncesinde bütün yangın havuz ve göletleri ekipler tarafından rutin olarak kontrol ediliyor.

Bakan Yumaklı da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, yangın havuz ve göletlerinin önemine dikkati çekti. Bu tesislerin sayısını artırma çalışmalarına devam ettiklerini vurgulayan Yumaklı, "Yangına hassas ve su kaynaklarına uzak ormanlık alanlarda inşa ettiğimiz toplam 3 milyon ton su kapasiteli yangın havuz ve göletleri sayesinde birçok orman yangını büyümeden kontrol altına alınıyor" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA