29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.12.2023 14:10 | Son Güncelleme: 05.12.2023 14:31

Özgür Özel'den İYİ Parti açıklaması: Eski dosttan düşman olmaz

Partisinin grup toplantısında İYİ Parti'nin iş birliği ve yerel seçim kararını değerlendiren Özgür Özel "Saygı duyuyoruz. İYİ Parti ile sıkıntımız olduğumuzu düşünmeyin. Eski dosttan düşman olmaz" dedi
Özgür Özel'den İYİ Parti açıklaması: Eski dosttan düşman olmaz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM'deki grup toplantısındaki konuştu. İşte Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar

 • Yurtlarda yaşanan olaylar ardı arkası kesilmeden devam ediyor. Asansör kazaları, yemekten zehirlenmeler sürüyor. 10 vekilimizle Türkiye'nin dört bir yanındaki KYK yurtlarını denetleyecek, oradaki öğrencilerin sorunlarını dinleyecek bir komisyon oluşturduk. Gençlik kollarımızla birlikte bir gençlik hattı ilan edeceğiz.
 • Konunun ilgilisi kimse onunla konuşup yurt meselesine müdahale edeceğiz. Neden yurtlarda kalite düştü? Çünkü bu iktidar pek çok yatırıma para buldu.
 • TOKİ'ye yollar, köprüler yaptırdı ama yurt yaptırmadı. Çünkü öğrencilerimiz tarikatların kucağına düşsün, ve bunlar tarafından kindar olarak yetiştirilsin diye. CHP bunu biliyor ve bunun üzerine kararlılıkla gidiyor.
 • Ülkeyi yıllardır yöneten, doğru düzgün yasalar hazırlamak yerine torba yasalar çıkaran iktidar ülkeyi yine bir torba kanunla meşgul etti. Torba kanunda öyle bir madde var ki, bütün itirazlara rağmen BDDK'yi Ankara'dan İstanbul'a taşıdılar.
 • Şimdi torba kanunla birlikte o bankanın yönetimine ilave ödeme koydular. Yılbaşından önce 30 bin, sonrasında 42 bin lira. Bunu tüm memurlar ve kamu çalışanları söylemiştim. Türkiye'de herkes eşittir ama bazıları daha az eşit.
 • Hafta sonu Manavgat'ta, partimizin kampındaydık. Kurultay tartışmalarını geride bıraktığımız bir süreçte, bundan sonraki yerel seçim stratejimizi ve geleceği konuştuk. Elbette merak edilen konu dün yaşanan gelişmeler.
 • Bugün 5 Aralık, 1934 yılında, TBMM'de yapılan düzenlemeyle kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Bu düzenlemeden sonra 1935'te Meclis'e 18 kadın milletvekili girdi. Bu düzenlemeye liderliğiyle yol açan, bu düzenlemeye oy veren TBMM'nin rahmetli mensuplarını, ilk kadın milletvekillerimizi, bu düzenlemenin baş mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü; saygıyla minnetle anıyoruz.
 • Ancak maalesef hayatın yarısı kadın olmasına rağmen Meclis'in yüzde 18'i kadın ve CHP de bunun bir tık altında.
 • Bunu mutlaka düzenlenmemiz gereğini yapmamız gerekiyor. Yaş ortalaması 43 olan bir Parti Meclisi kurduk. Gölge kabinede 18 görevlendirme yaptık ve buradaki arkadaşlarımızın yarısı kadındır. AK Parti ise sadece aile bakanlığında bir kadın bakan görevlendiriyor. Bunun anlamı kadının sadece aileden sorumlu olabileceği düşüncesidir.
 • Torba kanunlara karşıyız. Ancak torba kanunda öyle bir madde var ki, 7 yıl önce BDDK'yı İstanbul'a taşıdılar. Yılbaşından sonra çalışanlarına kira desteği vermek için 42 bin TL'lik ek ödeme yapılacağını söylüyorlar. Hani herkes eşitti? İ
 • stanbul'daki bütün memurlar eşit ama BDDK'ciler daha fazla eşit. Buradan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanına sesleniyorum. O maddeyi düzenleyip; İstanbul'da yaşayan tüm kamu kurumunda çalışan memurlara ve işçilere kira yardımı yapmaya varsan biz buradayız, hodri meydan.
 • Emeklilerin en az asgari ücret kadar maaş alması gerektiğini söyledik. Bunu önerge olarak Meclis'e getirdik ama AK Parti ve MHP buna yanaşmıyor. Bütün emeklilere AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan'ı şikayet ediyorum.

Osman Gürün yeniden aday olmayacak

 • CHP, temiz, sosyal ve yeşil belediyecilikle övünmektedir. Muğla Büyükşehir Belediye başkanımız 25 yıldır Muğla'ya hizmet ediyor. Türkiye'de bir kurumun notu en yüksek biçimde AAA'dır. O kurum Muğla Belediye Başkanlığı'dır. Çünkü yabancı kredi veren kurumlar bütün dünya kredi verdiği zaman bunu geri alacağına ikna olduğu için kredi notu böyle.
 • Son 10 yılda sadece 642 km'lik kanalizasyon yapmışlar. 3 bin 252 km'lik de yol yapılmış Muğla'ya. Osman Gürün, 'Muğla'nın ağabeyi olarak bayrağı teslim ediyorum' dedi. Böyle veda her siyasetçiye nasip olsun.
 • Belediye başkanlarından oluşturacağımız bir heyet genel merkezimizde, belediyecilik üzerine tecrübelerini anlatacak. Bu bir ayrılık değil, ayrıca bir kavuşma var. Uzun yıllar Bolu'ya hizmet eden Tanju Özcan, yeniden aramızda. (Salonda bulunan Özcan'a döenerek) Hoş geldiniz başkanım. Tüm gençlere, kadınlara sesleniyorum. Belediye meclisleri için de aday olun, ben sizi destekliyorum.

"Devlet eliyle çalışanın cebinden para çalınıyor"

 • Dün enflasyon rakamları açıklandı. TÜİK'e göre yüzde 62, ENAG'a göre yüzde 129. Baş harfleriyle 'Tayyip'i üzmeyen istatistik kurumu' enflasyonu yüzde 62 olarak belirliyor. Yarın emeklinin, çalışanın zammı bu rakamlarla belirlenecek. Devlet eliyle çalışanın cebinden para çalınıyor.
 • Seçildiğim günden itibaren Cumhur İttifakı karşısında tüm muhalefetin bir araya gelmesini ve iş birliği yapmasını savundum. 'İttifak' kelimesini kullanmadım çünkü o kelime yoruldu, yıprandı.
 • Akşener'e 'Bir masa kuralım, oturalım konuşalım. İş birliği yapalım. Türkiye'ye kazandıralım' dedik. Bunu GİK'e götüreceklerini söylediler.
 • Kararları 81 ilde seçime kendi adayları ile girmek yönünde oldu. Saygı duyuyoruz.  İYİ Parti ile sıkıntımız olduğumuzu düşünmeyin. Eski dosttan düşman olmaz.