03 Şubat 2023, Cuma
Giriş: 12.12.2022 16:04 | Son Güncelleme: 12.12.2022 16:48

Şiddetli yağışın sele neden olduğu Antalya'da son durum: Hasar tespit çalışmaları sürüyor

Dün öğleden sonra Antalya'da başlayan sağanak sele neden oldu. Çok sayıda ev ve iş yerini su basan şehrin iki ilçesinde eğitime ara verildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Herhangi bir can kaybımız ve yaralımız yok" açıklaması yaptı. İşte Antalya'daki son durum
Kaynak: AA
Şiddetli yağışın sele neden olduğu Antalya'da son durum: Hasar tespit çalışmaları sürüyor - Resim: 1

Antalya'nın Kumluca ilçesinde kuvvetli yağışın ardından derelerin taşması sonucu çok sayıda ev ve iş yerini su bastı.

İlçede dün öğleden sonra başlayan ve aralıklarla devam eden sağanak sonrası dereler taştı. Kent merkezine ulaşan sel, su baskınlarına yol açtı.

Araçlar iş makinalarıyla kurtarıldı

Belediye hoparlörlerinden yapılan anonslarla, vatandaşlara evlerinden çıkmamaları, güvenli yerlerde kalmaları uyarısında bulunuldu. İlçe merkezinde sel nedeniyle bazı araçlar sürüklendi, araçlarda mahsur kalanlar iş makinelerinin yardımıyla kurtarıldı.

1 | 12
Şiddetli yağışın sele neden olduğu Antalya'da son durum: Hasar tespit çalışmaları sürüyor - Resim: 2

İlçede etkisini sürdüren sağanak nedeniyle zaman zaman kısmi elektrik kesintileri de yaşanıyor. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Merkezdeki bütün köprülerin yıkılmasından dolayı yağmur suları taşkınlara sebep olmuştur, zemin katlar ve arabalara zarar vermektedir. Vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını istiyoruz" ifadesini kullandı.

İki ilçede eğitime ara verildi

Kumluca Kaymakamı Tekin Erdemir, dün öğleden sonra başlayan ve akşam saatlerinden itibaren etkisini arttıran sağanak nedeniyle derelerin taştığını, ilçe merkezinde de sel ve su baskınları yaşandığını kaydetti.

2 | 12
Şiddetli yağışın sele neden olduğu Antalya'da son durum: Hasar tespit çalışmaları sürüyor - Resim: 3

Birçok ev ve iş yerinde hasar oluştuğunu belirten Erdemir, "Su baskınlarının yaşanmaya başlamasıyla birlikte gerek belediyemiz gerek kolluk kuvvetlerimiz gerekli tedbirleri alarak afeti en az hasarla atlatmak için canla başla çalışıyorlar. Yaptığımız değerlendirmede ilçemizde tüm okullarımızı bir gün süreyle tatil etme kararı aldık. Bizler sahadayız, ekipler gelen ihbarları değerlendiriyorlar. İnşallah en az zararla bu afeti atlatırız" dedi.

Yağışın azaldığını ancak sahada çalışmaların devam ettiğini, bazı yollarda ulaşımın kısmen açıldığını dile getiren Erdemir, "Çok sayıda evde su baskınları oldu, çok şükür can kaybımız yok. Toptaş köprüsü yıkıldı, bazı yollarda sel nedeniyle hasarlar oluştu" bilgisini verdi.

3 | 12
Şiddetli yağışın sele neden olduğu Antalya'da son durum: Hasar tespit çalışmaları sürüyor - Resim: 4

Kapanan yollar açıldı

Öte yandan, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Gavur Deresi'nin taşması nedeniyle oluşan sel sonucu, üç noktada trafiğe kapanan yollar, yapılan çalışmayla açıldı. Bölgede, ekiplerin çalışmaları sürüyor.

Finike'de bazı mahallelerde su baskınları oluştu

Finike Kaymakamı Musa Kazım Çelik de ilçede yağış nedeniyle yaklaşık dört mahallede sıkıntı yaşandığını söyledi. Bazı evlerde su baskınları olduğunu ve evde mahsur kalanların ekipler tarafından çıkarıldığını aktaran Çelik, sahada çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Çelik, ilçedeki okulların çocukların güvenliği açısından bir gün tatil edildiğini bildirdi.

4 | 12