27 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.04.2023 21:12 | Son Güncelleme: 03.04.2023 21:37

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: İttifaka zarar vermeme yaklaşımıyla seçimlere katılacağız

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın genel seçimlere tek listeyle girilmesi önerileri ve bunun üzerinden yürütülen tartışmalara dair yazılı açıklama yaptı. Baş muhalefete ‘zarar vermemeyi esas alan bir yaklaşımla’ seçimlere katılacaklarını söyledi
TİP Genel Başkanı Erkan Baş: İttifaka zarar vermeme yaklaşımıyla seçimlere katılacağız

Yedi yıldır tutuklu bulunan eski Diyarbakır belediye başkanı HDP’li Gültan Kışanak, bugün Yeni Yaşam gazetesindeki yazısında TİP’e ortak liste çağrısında bulunarak ”Bir tek oyu bile heba etmeye kimsenin hakkı yok. Ortak cumhurbaşkanı adayı yok. Ortak seçim listesi de olmayacaksa, bu ittifak artık bir seçim ittifakı niteliğinde değildir” demişti.

HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş da Kışanak’ın TİP’e çağrısına destek vererek, Türkiye’nin tüm sosyalistlerini ve demokratlarını Yeşil Sol Parti’de birleşmeye çağırmıştı.

Çağrıları özenle ele alıyoruz

Kamuoyunda tartışmalar sürerken TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Twitter’dan bir açıklama paylaşarak konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. İttifakın seçim taktikleri hakkında süren tartışmaları dikkatle izlediklerini söyleyen Baş, “Özellikle Sayın Gültan Kışanak ve Sayın Selahattin Demirtaş tarafından yapılan yazılı çağrıları da özenle ele alıyoruz. Kendilerine değerli yorumları için teşekkür ediyorum” dedi.

"Saray Rejimi'ne karşı mücadele bütünlüklü bir özgürlük mücadelesidir" diyen Baş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bunun bir yanı da cezaevlerindeki tüm siyasi tutsakların özgürlüklerine kavuşmasıdır. Bunu henüz başaramamış olmanın yükü omuzlarımızdayken, hukuksuz biçimde tutsak edilmiş yoldaşlarımızla herhangi bir tartışmaya girmek siyasal kültürümüze ve anlayışımıza aykırıdır."

Bu açıklama bir cevap değildir

Söz konusu açıklamanın bir cevap olmadığını amacın ilerici kamuoyunu, oluşan kaygılar hakkında bilgilendirmek olduğunu belirten Baş, “Tüm müttefik güçlerimizin bildiği ve gördüğü gibi, Türkiye İşçi Partisi olarak geride kalan dönem boyunca ülkemizin ve Emek ve Özgürlük İttifakı'nın çıkarlarını önceliklendirdik. Şimdiye kadar ileri sürdüğümüz görüşler de hem ülkemizin hem de Emek ve Özgürlük İttifakı'nın çıkarlarını ve toplam kazancını büyüteceğine inandığımız görüşler olmuştur. Bu inanç, sadece kendi gözlemlerimize değil birçok farklı kaynaktan teyit ettiğimiz verilere dayanmaktadır” ifadelerini kullandı.

"Bu denli zor ve detaylı konuları canlı yayınlarda konuşurken zaman zaman kastini aşan ifadelerin dile getirilmesi tüm taraflar açısından muhtemeldir ve karşılıklı iyi niyet gereği partimizin tutumunu çarpıtan kimi sözleri de bu açıdan değerlendiriyoruz" sözlerini kaydeden Baş, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

Türkiye İşçi Partisi bağımsız bir partidir

"Kürt ve Türk halklarının kardeşliğini savunmaya, ittifakımızı ve dayanışma hukukumuzu koruyup güçlendirmek için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Birçok kez ifade ettiğimiz gibi; geçmişte olduğu gibi bugün ve bundan sonra da ülkemizin mevcut karanlıktan kurtulmasını zora sokan ve ittifakımızın kazandığı mevzileri riske atan tutum ve girişimlerden uzak duruyoruz. Türkiye İşçi Partisi, kendi programı, örgütü ve siyasal hedefleri olan bağımsız bir partidir; kararlarını kendi kurullarında alır ve bunları müttefikleriyle açıkça müzakere eder.”

Seçime girmeyeceğimiz iller

 Baş, parti kurullarının yürüttüğü müzakerelere dair bilgi de verdi ve şunları söyledi:

" Partimizin Yeşil Sol Parti listelerinden sayı, sıra, kontenjan gibi herhangi bir talebi olmamıştır. Partimizin Yeşil Sol Parti'nin herhangi bir ilden çekilmesi yönünde talebi olmamıştır. Partimiz, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Gaziantep, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van'ın da dahil olduğu bir dizi ilde seçime girmeyeceğini müttefikleriyle paylaşmıştır. Partimiz, iki partinin seçime girmesi halinde milletvekili çıkarma şansının taraflar için riskli olduğu Aydın, Bursa ve İzmir'in birer bölgesi, Kocaeli ve Manisa'da seçime girmeme ve Yeşil Sol Parti'ye oy çağrısı yapma eğilimini müttefikleriyle paylaşmıştır. Partimiz, yasalar gereği seçime katılmak zorunda olduğu en az 41 ilin belirlenmesinde de sadece Yeşil Sol Parti'ye değil, diğer muhalefet güçlerine de zarar vermemeyi esas almıştır.”