Sıla Naz Pala
Yiğit Yavuz, MEF Üniversitesi İşletme mezunu. İstanbul’da yaşıyor ama yaklaşık 9 aydır Almanya’da çalışıyor. Arda Yüceler de İstanbul’da oturuyor, onun iş yeri biraz daha uzakta, ta Avustralya’da. Elif Aydın Atina’da, Göknür Çeralp Bükreş’te, Hüseyin Çötel ABD’de…![Elif Aydın 3 ay önce Atina merkezli firmada çalışmaya başladı.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/Screenshot-2021-09-23-at-15.23.42.jpg)
İşverenin maliyet avantajı
![Arda Yüceler İTÜ mezunu ve Avusturalya merkezli firmada çalışıyor.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/Screenshot-2021-09-23-at-15.23.36.jpg)
![Göknur Çeralp, dünyaca ünlü lastik firmasının Bükreş merkezinde çalışıyor.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/Screenshot-2021-09-23-at-15.23.51.jpg)
Şirket üzerinden yapılıyor
Türkiye’den yurt dışındaki bir firma için uzaktan çalışanlar, ücretlerini nasıl alıyor? Sosyal haklar neler, vergiyle ilgili sıkıntılar nasıl aşılıyor? Boğaziçi Üniversitesi çeviri bilim bölümünde lisans ve yüksek lisans mezunu olan Elif Aydın (32), bir süredir Atina merkezli bir şirkette çalışıyor. “3 ay önce proje yöneticisi olarak işe başladım. Burada bir şirket kurdum, kazancımı bu şirket üzerinden vergilendiriyorum” diyor. Kazancından memnun. Rakam vermek istemiyor ama ‘Burada kazanabileceğimin birkaç katı elime geçiyor’ demekle yetiniyor. ‘Burada çok rahatım, Atina’ya çağırsalar kabul etmem’ diye de ekliyor.Kapının önüne koymaları çok kolay
![Yiğit Yavuz, 9 ay önce Almanya merkezli büyük market zincirinde veri analisti olarak çalışmaya başladı.](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/09/yigit-yavuz-Almanya.jpg)