22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Giriş: 13.04.2023 12:03 | Son Güncelleme: 13.04.2023 14:05

Yağışlar Van Gölü'nde su çekilmesini durduramadı

Son yıllarda yağışların azalması ve aşırı buharlaşma nedeniyle Van Gölü'nde yaşanan çekilme, ilkbaharda etkili olan yağışlara rağmen devam ediyor. Kıyı bölgelerde çekilen dron görüntüleri, hem mevsimlerin değişken yüzünü hem de çekilmenin boyutlarını ortaya koydu
Kaynak: AA
Yağışlar Van Gölü'nde su çekilmesini durduramadı - Resim: 1

Edremit, Gevaş, Erciş, Muradiye ile Bitlis'in Tatvan ilçelerindeki kıyılarda daha önce su altında olan mikrobiyalitler ile birçok yapının gün yüzüne çıktığı gölde, kışın beklenen yağışların gerçekleşmemesi, su seviyesinde yaşanan düşüşü artırdı.

Yağışlar Van Gölü'nde su çekilmesini durduramadı - Resim: 2

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu Van Gölü'ndeki su çekilmesi için, "Bir önceki yıl yaz aylarının sonlarına doğru gördüğümüz manzarayı şimdi ilkbaharda görüyoruz. Muhtemelen sonbaharda buharlaşmanın maksimum düzeye çıktığı, çok daha fazla bir alanın su kaybına ve toprak alanına dönüştüğüne tanıklık edeceğiz" dedi

Yağışlar Van Gölü'nde su çekilmesini durduramadı - Resim: 3

Küresel ısınma geçici bir şey değil, çok uzun sürecek ve ritmini artırarak devam edecek diyen Alaeddinoğlu, "Son yıllarda Türkiye'de iklim büyük ölçüde değişti. Hem yağışların hem karın yerde kalma süresinin hem de yağışın şeklinin değiştiğini görüyoruz. Yağışların azalması, yağışta değişmeler başta Van Gölü olmak üzere bir çok gölde geri çekilmelerle kendini gösterdi. Havzada neredeyse üç hafta baharın daha erken geldiğini söyleyebiliriz" diye konuştu.

Yağışlar Van Gölü'nde su çekilmesini durduramadı - Resim: 4

Bahar ve yaz ayları artık uzayacağını ve bunun da bünyesinde birçok gölü barındıran Van Gölü Havzası için çok ciddi bir tehdit Alaeddinoğlu getirerek "Sadece göller için değil hayvancılık ve birçok tarımsal faaliyet için de tehdit. Sıcaklıklardaki artışlar, sel felaketleri gibi ekstrem olayları sıklıkla görmemize neden olacak. Bu da hayatı daha da olumsuz etkileyecek. Şehirlerin altyapısının bu yeni duruma hazır olup olmadığını gündeme getirecek" dedi.