09 Haziran 2023, Cuma
Giriş: 25.03.2023 18:06 | Son Güncelleme: 25.03.2023 18:08

Yangın sonrası İskenderun Körfezi'nden ilk görüntüler

İskenderun Körfezi'nde yangın çıkan limanda nisanda ticari faaliyetler başlayacak
Kaynak: AA
Yangın sonrası İskenderun Körfezi'nden ilk görüntüler - Resim: 1

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 6 Şubat'ta konteynerlerde çıkan ve 4 gün süren müdahaleyle kontrol altına alınan yangınla faaliyetlere ara verilen limanda 8 Nisan'dan sonra ticari çalışmaların başlayacağını belirtti.

1 | 9
Yangın sonrası İskenderun Körfezi'nden ilk görüntüler - Resim: 2

Yılmaz, AA muhabirine, İskenderun Körfezi'nde 15'in üzerinde liman ve iskelenin bulunduğunu söyledi.

2 | 9
Yangın sonrası İskenderun Körfezi'nden ilk görüntüler - Resim: 3

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde körfezdeki bir limanda konteynerlerin devrildiğini ve bunların bir kısmında ısıtma soğutma motorlarından kaynaklı yangın çıktığını hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu çıkan yangından dolayı konteynerlerin içerisindeki plastik malzemeler ve farklı ürünler yanmaya başlayınca ortalığı büyük bir duman kaplamıştı. Bu yangın, uğraşlar sonucunda 4-5 gün içerisinde ancak söndürülmüştü. Yangından sonra o limandaki konteynerlerin tek tek tespitleri yapılıp ayrıştırılması gerekiyordu. Yangından önce de rıhtımda bir gemi batmıştı ve gemilerin yanaşamaması nedeniyle de faaliyetlerin bir kısmı da durdurulmuştu. O liman pozisyon olarak İskenderun ekonomisi için önemli ve değerli. İnşallah, nisan ayının 8'inden sonra ticari faaliyetlerine başlayacak. Haziran ve temmuz aylarından sonra faaliyetlerini artırarak eski potansiyeline kavuşacak."

3 | 9
Yangın sonrası İskenderun Körfezi'nden ilk görüntüler - Resim: 4

Yılmaz, yangın çıkan limanın haricinde körfezdeki diğer liman ve iskelelerde ticari faaliyetlerin devam ettiğini belirtti.

4 | 9