20 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.07.2023 13:40 | Son Güncelleme: 30.07.2023 14:24

Yazın en sıcak günleri geldi: Türkiye Eyyam-ı Bahur'un etkisi altına giriyor

Hemen hemen her sene Türkiye'de temmuz ayı sonu ve ağustos ayı başlangıcına denk gelen Eyyam-ı Bahur sıcakları ülke genelinde etkisini hissettirmeye başlayacak
Yazın en sıcak günleri geldi: Türkiye Eyyam-ı Bahur'un etkisi altına giriyor

Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan Eyyam-ı Bahur, her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına rastlıyor. Yerini çöl sıcakları, cehennem sıcakları ve Afrika sıcakları gibi terimlere de bırakan Eyyam-ı Bahur'un, özellikle yurdun güney kesimlerinde etkisini göstermesi bekleniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, temmuz ayında Türkiye'nin Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgalarının etkisi altında kaldığını söyledi. Sıcaklıkların bu sene mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sıcaklık rekorları kırıldığını belirten Toros, "Temmuz'da birçok ilde ekstrem sıcaklık rekorları kırıldı. Küresel ısınma her geçen gün etkisini göstermeye devam ediyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Toros, serinleyen havanın çarşamba gününden itibaren yeniden ısınmaya başlayacağını anlatarak, "Yazın en sıcak günlerini yaşamaya devam edeceğiz. Eyyam-ı Bahur sıcakları Arap Yarımadası'ndan ülkemize gelecek. Temmuz ayında olduğu gibi çarşamba gününden itibaren 1 hafta boyunca Eyyan-ı Bahur sıcaklarının etkisi altında olacağız. Sıcaklıklar özellikle ülkemizin güney ve batısında etkili olacak. Avrupa orta vadeli hava tahmin merkezi model sonuçlarına göre, ülkemizin güney ve batı kesimlerinde sıcaklıklar 35 ile 40 derece üzerinde olacak. Marmara 35 ile 40, Ege 35 ile 43, Akdeniz Bölgesi 35 ile 42, Doğu ve Güneydoğu 35 ile 45 arasında, İç Anadolu 37 ile Karadeniz'de 30 derece üzerinde sıcaklar bekleniyor. Yine aşırı sıcaklara maruz kalacağız. Bağıl nemle birlikte hissedilen sıcaklık daha da artacak. İstanbullular Eyyan-ı Bahur sıcaklarında nemden bunalacak" ifadelerini kullandı.

Vatandaşların bu dönemde sıcaklara dikkat etmesi gerektiğini anlatan Toros, dışarı çıkıldığında vücudun doğrudan ve dolaylı güneş ışınından korunmasının önemli olduğunu, mümkün oldukça güneş ışığına maruz kalınmaması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Toros, Eyyan-ı Bahur sıcakları nedeniyle buharlaşmanın daha artacağının altını çizerek, su tasarrufunun da önemli olduğunu, özellikle orman yangınlarının yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Mevsim normallerinin üzerine çıkacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) ise, 31 Temmuz-5 Ağustos arası 5 günlük hava tahmininde ülke genelinde sıcaklıkların hafta içi mevsim normallerinin 4 ila 7 derece üstünde olacağını açıkladı.

MGM tarafından yapılan açıklama şöyle;

"Halen mevsim normallerinin 1-3 derece üzerinde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının artmaya devam edeceği, hafta ortasından itibaren artarak ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 4-7 derece üzerine ulaşması bekleniyor."

Eyyam-ı Bahur nedir?

İsmi, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade eden Eyyam-ı Bahur, Kuzey yarımkürede, Temmuz ve Eylül aylarında yaşanırken Güney yarımkürede ise bu tarih Ocak ve Mart ayları arasında meydana geliyor. Eyyam-ı Bahur için kesin tarih, içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebiliyor.

Kaynak: AA