01 Mart 2024, Cuma
Giriş: 24.01.2024 14:37 | Son Güncelleme: 24.01.2024 14:46

Yeni bir yer altı şehri keşfedildi: Sarayini'ne tünellerle bağlı

Konya'nın Sarayönü ilçesinde, Roma dönemine ait Sarayini yer altı şehrinin bir kilometre kuzeyinde, birbirine tünellerle bağlı yeni bir yer altı şehri keşfedildi
Kaynak: AA
Yeni bir yer altı şehri keşfedildi: Sarayini'ne tünellerle bağlı - Resim: 1

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Konya Sarayönü Belediyesi işbirliğiyle yürütülen çalışmalar kapsamında bulunan yer altı şehrinde, yaklaşık 20 bin kişinin su ihtiyacını karşılayabilecek sarnıç, muhtelif büyüklükte işlikler, büyük şaraphane gibi mekanlar yer alıyor.

Yeni bir yer altı şehri keşfedildi: Sarayini'ne tünellerle bağlı - Resim: 2

Yayıldığı 20 bin metrekarelik alanda tespit edilen mekanların sayısı 41'e yükseldi. Konya Müzeler Müdürlüğü Arkeoloğu ve Kazı Başkanı Hasan Uğuz, yer altı şehrinin geçmişini, elde ettikleri buluntularla henüz 8'inci yüzyıla tarihlendirebildiklerini söyledi.

Yeni bir yer altı şehri keşfedildi: Sarayini'ne tünellerle bağlı - Resim: 3

Uğuz, yer altı şehrinde evsel mekanlar, bağlantılı galeriler, odayı andıran yaşam alanları, su kuyuları, sarnıç, şaraphane, ocaklar, atölyeler, bacalar, aydınlatma için kandil yerleri, kilerler, depolar, havalandırmalar ve niteliği henüz araştırılan mekanlar bulunduğunu ifade etti.

Yeni bir yer altı şehri keşfedildi: Sarayini'ne tünellerle bağlı - Resim: 4

Konya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle bölgede jeoradar çalışmasını genişlettiklerini belirten Uğuz, "Mevcut yer altı şehrinin 1 kilometre kuzeyinde yeni bir yeraltı şehri daha tespit ettik. Bu iki yer altı şehrini birbirine bağlayan tünel sistemleri olduğunu belirledik. Bu, yer altı şehrinin çok daha geniş bir alana yayılacağının habercisi niteliğinde. Yeni yılda da jeoradar çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.