19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 04.06.2023 11:29 | Son Güncelleme: 04.06.2023 12:20

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek görevi Nureddin Nebati'den devraldı

Yeni kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olarak yer alan Mehmet Şimşek, görevi Nureddin Nebati'den devraldı. Şimşek yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin rasyonel zemine dönmek dışında seçeneği kalmadı" diyerek enflasyonun tek haneye düşürülmesinin temel politikaları olacağını söyledi
Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek görevi Nureddin Nebati'den devraldı

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Nureddin Nebati'den görevi devraldı. Hazine Bakanlığı'nda yapılan devir teslim töreninde konuşan Nebati, "Attığımız her adım milletimizin ortak menfaat duyguları doğrultusunda atılmış adımlardır. Bu yolculukta güçlü ve kararlı liderliğiyle her alanda ülkemizin önünü atarak bizleri Türkiye yüzyılına adım adım taşıyan Cumhurbaşkanımız önderliğinde tüm kabine arkadaşlarıma, Berat Albayrak'a, Lütfi Elvan'a ve desteğini esirgemeyen aziz milletimize şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı. 

"Fiyat istikrarı temel hedefimiz olacak"

Nebati'den sonra açıklamalardan bulunan Şimşek ise, "Küresel zorlukların devam ettiği ve 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen deprem felaketinin yaşandığı son bir buçuk yıllık dönemde Maliye Bakanlığı görevini büyük bir fedakarlıkla yapan Bakanımıza teşekkür ediyorum. Hükümetimizin temel hedefi toplumsal refahı artırmaktır. Önümüzdeki dönemde bu hedefe ulaşmada, şeffaflık, sürdürülebilir yüksek büyüme için mali disiplinin tesis edilmesi, fiyat istikrarının sağlanması temel hedefimiz olacaktır. Türkiye'nin rasyonel zemine dönmek dışında seçeneği kalmadı. Enflasyonun yeniden tek haneli rakama düşürülmesi, öngörülebilirliğin artırılması hayati önem taşımaktadır. Uygulanacak maliye politikası ve yapısal reformlarla, Merkez Bankası'mıza enflasyonla mücadelede destek olmak temel hedefimiz olacaktır.  Şahsıma zorluklar ve yüksek beklentilerle dolu ağır bir görev verildiğini biliyorum, inşallah hep birlikte bu süreçten alnımızın akıyla çıkacağız" diye konuştu.