28 Eylül 2023, Perşembe
Giriş: 08.07.2023 12:21 | Son Güncelleme: 08.07.2023 14:57

Zelenskiy'den Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyaret

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Türkiye'deki temasları kapsamında Fener Rum Patriği Bartholomeos ile İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'nde bir araya geldi
Kaynak: AA
Zelenskiy'den Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyaret - Resim: 1

Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüştü.

1 | 19
Zelenskiy'den Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyaret - Resim: 2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle İstanbul'a gelen Zelenskiy, Fatih'teki Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyaret etti. Zelenskiy, Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından karşılandı. Bartholomeos ve Zelenskiy, Aya Yorgi Rum Kilisesi'ne geçerek Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın kurbanlarını için düzenlenen anma törenine katılıp dua etti.

2 | 19
Zelenskiy'den Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyaret - Resim: 3

Daha sonra Fener Rum Patrikhanesi’ne geçen Bartholomeos ve Zelenskiy burada basına kapalı olarak yaklaşık 45 dakika görüştü. Patrik Bartholomeos, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Zelenskiy'in Türkiye'ye ve Fener Rum Patrikhanesi'ne yaptığı ziyareti memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

3 | 19
Zelenskiy'den Fener Rum Patrikhanesi'ne ziyaret - Resim: 4

Görüşmede Ukrayna'daki durumu ele aldıklarını anlatan Bartholomeos, barışın bir an önce sağlanmasını temenni ettiklerini dile getirdi. Bartholomeos, savaşın sona ermesi ve barışın sağlanması için her zaman dua ettiklerini söyleyerek, "Özellikle Rusya'ya götürülen Ukraynalı çocukların bir an önce memleketlerine dönmesini istedik. Bunun için de dua ediyoruz. Rusya hükümetinden bunu istiyoruz, rica ediyoruz. Çocuklar bir an önce memleketlerine, evlerine, annelerinin, babalarının yanına dönsün" dedi.

4 | 19