31 Mart 2023, Cuma
Giriş: 03.06.2022 16:59 | Son Güncelleme: 03.06.2022 17:11

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yılı dolayısıyla şükran ayini düzenlendi

İngiltere'de Kraliçe'nin Platin Jübile Kutlamaları nedeniyle şükran ayini düzenlendi. Ayine sağlık sorunları nedeniyle Kraliçe katılamazken, kraliyetten ayrılan Prens Harry ve Meghan Markle'ın katılması dikkat çekti
Kaynak: AA
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yılı dolayısıyla şükran ayini düzenlendi - Resim: 1

 İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yılı (Platin Yıl Dönümü) kutlamaları kapsamında şükran ayini yapıldı. Kraliçe Elizabeth, sağlık sorunları nedeniyle ayine katılamadı.

Başkent Londra'daki tarihi Aziz Paul Katedrali'nde yapılan ayine, İngiltere Veliaht Prensi Charles ile eşi Camilla, Cambridge Dükü Prens William ile eşi Cambridge Düşesi Kate Middleton, Kraliyet'teki görevlerinden ayrılan Sussex Dükü Prens Harry ile eşi Düşes Meghan Markle, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile eşi Carrie Johnson'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

1 | 20
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yılı dolayısıyla şükran ayini düzenlendi - Resim: 2

Kraliçe Elizabeth'in, adı bir cinsel taciz skandalına karışan oğlu York Dükü Prens Andrew ise Covid-19'a yakalandığı gerekçesiyle törende yer almadı.

Dün kutlamaların ilk gününde düzenlenen askeri geçit törenini, Buckingham Sarayı balkonundan izleyen Kraliçe Elizabeth, tören sonrası yaşadığı rahatsızlık nedeniyle katedraldeki şükran ayinine katılamadı.

Buckingham Sarayından yapılan açıklamada, Kraliçe Elizabeth'in şükran ayinini Windsor Kalesi'nde televizyondan izlediği belirtildi.

2 | 20
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yılı dolayısıyla şükran ayini düzenlendi - Resim: 3

Yarın da Buckingham Sarayı önünde Diana Ross, Alicia Keys ve George Ezra konser verecek. Etkinlikte, Prens Charles ve Prens William'ın birer konuşma yapması bekleniyor.

Pazar günü de tüm ülkede sokak partileri düzenlenecek, Londra sokaklarında binlerce gösteri sanatçısının katılacağı geçit törenleri yapılacak.

3 | 20
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 70'inci yılı dolayısıyla şükran ayini düzenlendi - Resim: 4

Kraliçe'nin hayatı

21 Nisan 1926'da dünyaya gelen ve 6 Şubat 1952'de kraliçe olan Elizabeth'in tam adı "Elizabeth Alexandra Mary Windsor".

Babası Kral 6. George'un ölümünü takiben 26 yaşında tahta çıkan Kraliçe 2. Elizabeth "İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı" unvanına sahip oldu.

Kraliçe, 1952'de tahtta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği'nin lideriydi. ABD Başkanı ise Harry Truman'dı. Kraliçe'nin 1953'teki taç giyme töreni, "televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni" oldu.

4 | 20