26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.01.2024 22:12 | Son Güncelleme: 11.01.2024 22:23

Apple sınırlı sayıda Vision Pro üretti, yok satabilir

Analist Ming-Chi Kuo'ya göre Apple, 2 Şubat'taki lansman için 60 bin ila 80 bin Vision Pro birimi üretmeyi planlıyor. Kuo, sınırlı üretim nedeniyle Vision Pro'nun piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra tükeneceğine inanıyor
Apple sınırlı sayıda Vision Pro üretti, yok satabilir

Kuo daha önce de benzer yorumlarda bulunmuş ve Vision Pro'ya yönelik talebin ön sipariş aşamasında ürünün tükenmesine yol açacağını ve ilk lansman döneminden sonra uzun sevkiyat gecikmeleri yaşanacağına inandığını söylemişti. Apple'ın üretimin karmaşıklığı nedeniyle 2024 yılında 400 binden az Vision Pro üretmesi bekleniyor.

Vision Pro'nun ilk sürümü hızla tükenebilir, ancak Kuo şu ana kadar Vision Pro'ya olan yüksek talebin devam edip etmeyeceğinin belirsiz olduğunu söylüyor. Satışların devam etmesi "net ve doğru" ürün konumlandırmasına ve Apple'ın önemli uygulamalarına bağlı olacak.

Apple Vision Pro'yu 2 Şubat Cuma günü piyasaya sürmeyi planlıyor, ancak ön siparişler 19 Ocak'ta başlayacak. Siparişler şimdilik Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı ve Vision Pro'nun diğer ülkelerde ne zaman satışa sunulacağı henüz belli değil.

Vision Pro'nun fiyatı 3 bin 500 dolar olarak belirlendi.

Vision Pro hangi özelliklerle geliyor?

Vision Pro kullanıcının çevresi ile entegre bir şekilde kullanılabilecek. Gözler, ses ve elleriniz ile kullanılabilecek olan Vision Pro, sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada sunuyor. Sadece üzerinde bulunan ekrana bağlı olmayacak olan Vision Pro, kameraları sayesinde içinde bulunduğu alanı bir ekran olarak kullanabilecek. Üzerinde bulunan Digital Crown ile de kullanılabilecek olan Vision Pro, rakiplerinden farklı olarak fiziksel kumanda kullanmıyor.

Fiziksel bir kontrolcü yerine gözler, ses ve elleriniz ile kullanılabilecek olan Vision Pro, sanal ve artırılmış gerçekliği bir arada sunuyor. Vision Pro, gücünü Apple tarafından geliştirilen M2 ve R1 çiplerinden alıyor. Vision Pro'nun üzerinde yer alan kameralar ile birlikte kullanıcılarının dijital avatarlarını yaratabilecek. Vision Pro'nun işletim sisteminin ismi ise visionOS olarak açıklandı.

Vision Pro sahip olduğu iki panel ile birlikte toplamda 23 milyon piksel sunuyor. Hoparlörleri ile birlikte başarılı bir ses deneyimi de sunacak olan Vision Pro, kamera ve çeşitli sensörlere de sahip durumda. Bu sensörler arasında LiDar ve TrueDepth kamera da bulunuyor.

EyeSight özelliği ile birlikte gözlerinizin nereye odaklandığı dışarıdan görünebilecek. Biri size yaklaştığında kameralar ve sensörler aktifleşerek kullanıcısına bildirecek. Apple, Vision Pro'nun lensi için Zeiss ile iş birliğine gitti. Vision Pro'nun bir kablo ile bataryaya bağlanarak kullanılacağını da ekleyelim.

Vision Pro zengin bir uygulama desteğine de sahip olacak. Vision Pro içinde yer alan uygulamalar, Apple ekosisteminde olan uygulamalar ile entegre bir şekilde de çalışacak. Vision Pro ile birlikte aynı anda birden fazla uygulama kullanmak da mümkün. Vision Pro içinde yer alan uygulamalar üç boyutlu olarak da kullanılabilecek. MacBook modelleri ile de entegre bir şekilde kullanılacak olan Vision Pro, Apple'ın klavyesini de kullanabiliyor.

Vision Pro, uzamsal FaceTime deneyimi de sunacak. Fotoğraf ve videoların Vision Pro ile birlikte yeni bir deneyim sunacak. Film izlerken ışığı kontrol edecek olan Vision Pro, sinemaya benzer bir deneyime sahip olacak. Vision Pro ile birlikte 3D videolar izlemek de mümkün. Apple Arcade içinde yer alan oyunlar Vision Pro ile oynanabilecek.