13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.03.2024 21:43 | Son Güncelleme: 26.03.2024 21:47

Apple'ın Çin'deki iPhone satışlarında çok sert düşüş

Apple için yeni yıl Çin'de pek de iyi gitmiyor. Ocak ayında başlayan satışlardaki düşüş Şubat'a da yansırken Apple'ın en önemli pazarlarından biri olan Çin'de iPhone sevkiyatları Şubat'ta önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 33 düştü. Böylece satışlar 2 ay üst üste düşüş yaşadı
Apple'ın Çin'deki iPhone satışlarında çok sert düşüş

Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi'nin verilerine göre Çin'de iPhone satışları geçen ay yüzde 33 azaldı. Uluslararası markaların akıllı telefon satışları geçen ay sadece 2,4 milyon oldu. Düşüşe rağmen uluslararası satışlarda en büyük payı Apple aldı.

Apple Ocak ayında Çin'de 5,5 milyon adet satış yapmıştı. ABD'li teknoloji devinin Çin'deki premium akıllı telefonlar alanındaki baş rakibi Huawei'in son telefon modelleri, Apple'ın pazar payının azalmasında etkili oldu. Apple'ın satışları bu yılın ilk 6 haftasında yüzde 24 düşmüştü.

Çin'de toplam akıllı telefon pazarı da Şubat ayında neredeyse üçte bir oranında küçüldü. Bu durum, tüketicilerin lüks ürün tüketimi konusunda isteksiz olduğunu gösterdi.

Analistler, iPhone satışlarındaki düşüşün yılın kalanında devam etmesini bekliyor. Jefferies'ten Edison Lee öncülüğündeki analistler bu sene iPhone satışlarının yüzde 20'den fazla düşerek pazardaki kayıplara öncülük etmesini bekliyor.