19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 29.03.2024 20:48 | Son Güncelleme: 29.03.2024 20:54

Araştırma: ChatGPT doktorlardan 10 kat daha hızlı rapor hazırlıyor

Bilim insanları, yapay zeka programı ChatGPT'nin doktorlardan yaklaşık 10 kat daha hızlı tıbbi rapor hazırladığını belirledi
Araştırma: ChatGPT doktorlardan 10 kat daha hızlı rapor hazırlıyor

İsveçli ve İsviçreli araştırmacılar, yapay zeka programı ChatGPT ile insan gücünü hız ve tutarlık açısından karşılaştırdıkları, 6 vakalık bir pilot çalışma yaptı. Araştırmaya göre, 2 ortopedik cerrah tarafından hazırlanan kurgusal vakaların hastane taburcu kağıtları doktorlar ve ChatGPT tarafından dolduruldu.

Raporlar, alanında uzman 15 kişiden oluşan bir heyete sunuldu. Uzmanlar, raporlar arasındaki farkı ayırt edemezken, doktorların elle hazırladıkları her rapor için ortalama 27,8 dakika harcadığı, ChatGPT'nin ise benzer kalitedeki raporu oluşturabilmek için ortalama 2,9 dakikaya ihtiyaç duyduğu saptandı. İsviçre'deki Uppsala Üniversitesi Hastanesi'nde ortopedi doktoru olarak çalışan Cyrus Broden, ChatGPT'nin hazırladığı notların kalite anlamında genel olarak insan eliyle hazırlananlara benzer olduğunu ancak yapay zekanın insanlardan yaklaşık 10 kat daha hızlı olduğunu ifade etti.

Broden, bin gerçek hastanın tıbbi kaydını içeren daha geniş kapsamlı bir yapay zeka testi yapma çalışmalarına şimdiden başladıklarını belirtti. Doktorların evrak yükünün fazlalığına dikkati çeken Broden, "Yapay zekadaki ilerlemeler sayesinde, sağlık çalışanlarının üzerlerindeki idari yükü azaltma fırsatları oluşuyor. Bu sayede doktorlar hastalarına daha fazla zaman ayırabilecekler" dedi. Araştırmanın makalesi 'Acta Orthopaedica' dergisinde yayımlandı.

 

Kaynak: AA