16 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.07.2023 15:51 | Son Güncelleme: 07.07.2023 16:26

Bilinen en yaşlı süper kütleli kara delik görüntülendi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) James Webb Uzay Teleskobu ile CEERS 1019 galaksisinin merkezinde konumlanan bugüne kadar tespit edilmiş en yaşlı süper kütleli kara deliğin keşfedildiğini açıkladı
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

NASA'dan yapılan son açıklamaya göre, James Webb Uzay Teleskobu, CEERS 1019 galaksisinin merkezinde bulunan ve keşfedilmiş en yaşlı kara deliğini görüntüledi. Açıklamada, büyük patlamadan 570 milyon yıl sonra şekillendiği ve güneşin 9 milyon katı kütleye sahip olduğu aktarıldı.

James Webb Uzay Teleskobu'nun CEERS araştırması kapsamında teleskopla alınan kızılötesi görüntüler ve spektrum verileri birleştirilerek erken evrenin haritası çıkarılıyor.

James Webb Uzay Teleskobu ile edinilen yeni görüntülerde, büyük patlamadan 470 ve 675 milyon yıl sonra oluştuğu tahmin edilen iki galaksi daha tespit edildi. Araştırmacıların söz konusu iki galaksinin merkezindeki kara delikleri incelemeye devam ettiği ve CEERS 1019 galaksisine konumlanan en yaşlı süper kütleli kara deliğin kısa süre içerisinde rekorunu kaybedebileceği ifade edildi.

Söz konusu keşif öncesinde tespit edilen en yaşlı kara deliklerin, büyük patlamadan 1 milyar yıl sonra oluştuğu saptanmıştı.

Araştırmaya liderlik eden Steven Finkelstein, yeni keşfedilen kara deliklerin, James Webb Uzay Teleskobu'ndan önce diğer teleskoplarda sıradan galaksiler gibi göründüğünü söyledi.