23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 04.04.2023 12:32 | Son Güncelleme: 04.04.2023 13:30

Google: Kimsuky hacker grubu Kuzey Kore adına çalışıyor

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarından oluşan Kimsuky grubu, ülkenin nükleer programıyla ilişkili casusluk operasyonlarını finanse etmek amacıyla kripto para birimleri çaldığı açıkladı
Google: Kimsuky hacker grubu Kuzey Kore adına çalışıyor

Yonhap'ın haberine göre, Kimsuky'nin faaliyetleri, Google'ın siber güvenlik birimi Mandiant tarafından yayımlanan raporla ortaya çıktı. Mandiant'ın APT43 olarak sınıflandırılan devlet destekli hacker grubunu son 5 yıldır takip ettiği ve Kimsuky'nin Pyongyang'ın nükleer silah programıyla ilişkili casusluk faaliyetlerini finansal olarak desteklemek için siber suçlar işlediği belirtildi.

Mandiant baş analisti Luke McNamara, grubun özellikle kripto para birimlerini hedef alan bazı siber suçlar işlediğini belirterek "Asıl görevlerinin Kuzey Kore hükümeti için siber casusluk, özellikle de nükleer politikayla ilgili sırları toplamak olduğuna inanıyoruz" dedi.

APT43'ün Kuzey'in nükleer politikasına fon sağlamak amacıyla kripto para birimlerini çalmaya odaklandığı ve farklı finansal faaliyetler yürüttüğünü söyleyen McNamara, grubun, çalınan kripto paraların izlenmesini zorlaştırmak için çeşitli yöntemler benimsediğini söyledi. Korsanların, çalınan kripto paraları bulut madenciliği hizmetleri aracılığıyla akladığı ifade edildi. APT43, Covid-19 salgını esnasında da aşılar ve tedavi konusunda bilgi almak için küresel ilaç firmalarının sistemlerine erişmeye çalışmıştı.

Kaynak: AA