03 Mart 2024, Pazar
Haber Giriş: 23.08.2023 15:38 | Son Güncelleme: 23.08.2023 16:10

Hindistan tarihe geçti: Ay'ın güney kutbuna uzay aracı indiren ilk ülke oldu

Chandrayaan-3'ün uzay aracı başarılı bir iniş gerçekleştirerek Hindistan'ı Ay'ın güney kutbunun yakınına bir uzay aracı indiren ilk ülke yaptı
Hindistan tarihe geçti: Ay'ın güney kutbuna uzay aracı indiren ilk ülke oldu

Hindistan, Ay'ın güney kutbunun yakınına bir uzay aracını başarıyla indiren ilk ülke oldu. Ülkedeki birçok insan toplanarak bu tarihi anı izledi. Sanskritçe'de ay aracı anlamına gelen Chandrayaan-3 Vikram adlı iniş aracını Ay yüzeyine başarılı bir şekilde indirdi. Hindistan için başarılı iniş bir uzay gücü olarak ortaya çıkışına işaret ediyor. 

Uzay aracı yüzeye yaklaşırken ülkenin dört bir yanındaki insanlar televizyon ekranlarına kilitlendi ve dualar etti. Ülkenin başbakanı Narendra Modi, inişi BRICS zirvesine katıldığı Güney Afrika'dan izledi. Yaklaşık altı hafta önce fırlatılan aracın Ay'a ulaşması, 1960'lar ve 1970'lerde birkaç gün içinde varan Apollo görevlerinden çok daha uzun sürdü. Hindistan, ABD'nin o dönemde kullandığından çok düşük güçlü roketler kullanıyor.  

Engebeli arazi nedeniyle Ay'ın güney kutbuna iniş zor. Ancak ABD, Rusya ve Japonya gibi birçok ülke güney kutbuna araç göndererek buradaki su kaynaklarına ulaşmak istiyor. Buradan elde edilecek suyun gelecek görevler için yakıt, oksijen ve içme suyu sağlaması hedefleniyor. 

"Sınır gökyüzü değil"

Tarihi başarı için Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu'nu (ISRO) tebrik eden Başbakan Modi yaptığı konuşmada şu an Güney Afrika'da olsa da herkes gibi aklının Chandrayaan-3'te olduğunu söyledi. Modi, "Hindistan artık Ay'da. Hindistan'ın başarılı Ay misyonu sadece Hindistan'a ait değil" ifadelerini kullandı. Hindistan'ın insan merkezli yaklaşımını öven Modi, "Tek Dünya, tek aile, tek gelecek" anlayışının tüm dünyada yankı bulduğunu söyledi. Modi "Hepimiz Ay ve ötesini arzulayabiliriz. Sınır gökyüzü değil" diye ekledi. 

Hindistan ABD, eski Sovyetler Birliği ve Çin'den sonra Ay'a iniş gerçekleştiren 4'üncü ve Ay'ın güney kutbu yakınlarına yumuşak iniş yapabilen ilk ülke oldu

Görüntü ve veri toplayacak

Altı tekerlekli bir gezginin Ay yüzeyinde dolaşarak görüntü ve veri toplaması planlanıyor. Chandrayaan-3'ün iki hafta boyunca işlevsel kalması ve Ay yüzeyinin mineral bileşimini analiz eden bir spektrometre de dahil olmak üzere bir dizi deney yapması bekleniyor.

Başarısız görevler

2019'da Hindistan Chandrayaan-2 görevi ile bir yörünge aracını başarıyla konuşlandırdı ancak iniş aracı düştü. Pazartesi günü Rusya, güney kutbunu da hedefleyen 47 yıl sonraki ilk Ay görevinin, Luna-25 uzay aracının kontrolden çıkıp Ay'a çarpmasının ardından başarısız olduğunu açıkladı.