18 Mayıs 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 18.09.2023 18:35 | Son Güncelleme: 18.09.2023 18:47

İngiltere'den yapay zeka sistemi geliştiricilerine 'ilke' önerisi

Birleşik Krallık Rekabet ve Pazarlar Kurumu (CMA), yapay zeka (AI) sistemlerinin rekabetin ve tüketici haklarının korunması açısından çeşitli riskler oluşturabileceği belirterek bir dizi piyasa düzenleyici ilke önerisinde bulundu
İngiltere'den yapay zeka sistemi geliştiricilerine 'ilke' önerisi

CMA'dan yapılan açıklamada, yeni nesil yapay zeka sistemlerinin halka ve işletmelere fayda sağlayabileceği, ancak bu sistemi üreten yerleşik oyuncuların hakimiyetinin ve tüketici koruma yasasına ilişin hatalı eylemlerin bir dizi potansiyel tehdit oluşturabileceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca ilerleyen dönemde yapay zeka sistemlerinde kişisel mülkiyet ve telif hakları, online güvenlik, verilerin korunması gibi pek çok alanda sorunun yaşanabileceği uyarısında da bulunuldu. İngiliz denetim kurumunun açıklamasında, yapay zeka sistemlerini geliştirenlerin tabi olması önerilen ilkeler arasında, hesap verilebilirlik, erişim özgürlüğü, iş modellerinde çeşitlilik, işletmeler için yeterli seçeneğin sunulması, ihtiyaca göre esnek kullanımın yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, yapay zeka sistemleri geliştirenlerin rekabet ilkelerine uygun adil bir şekilde faaliyette bulunması ve kullanıcılara karşı şeffaf olmalarının da öneriler içerisinde yer aldığı kaydedildi. Geçen ay Birleşik Krallık Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1-2 Kasım tarihlerinde, Nazi Almanyası'nın şifrelerinin çözüldüğü ve bilgisayar biliminin kurulduğu yer kabul edilen Bletchley Park'ta "Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi"nin düzenleneceği duyurulmuştu.

Kaynak: AA