26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.06.2023 19:23 | Son Güncelleme: 11.06.2023 23:54

Intel'in çip fabrikası için Almanya'dan vize çıkmadı

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Intel'in 17 milyar euro'luk (18 milyar dolar) çip fabrikası için sübvansiyon taleplerini ülkenin bunu karşılayamayacağını söyleyerek reddetti
Intel'in çip fabrikası için Almanya'dan vize çıkmadı

Intel'in Almanya'da çip üretim fabrikası planları destek bulamadı. Lindner "Bütçede daha fazla para yok" şeklinde konuşurken sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda bütçeyi konsolide etmeye çalışıyoruz, genişletmeye değil"

Intel'in ek sübvansiyon talebi karşılanmayacak

Şirketin Almanya'daki fabrikası için 6,8 milyar euro devlet desteği alması gerekiyordu. Ancak Financial Times'ın haberine göre yüksek enflasyonla birlikte Intel, fabrikası için yüksek enerji ve inşaat maliyetlerini hesap ederek yaklaşık 10 milyar euro talep ediyor.

Şirket geçen yıl, İrlanda'da bir fabrika, İtalya'da bir paketleme ve montaj tesisi ve Fransa'da bir tasarım ve araştırma tesisi kurmayı da içeren Avrupa çapındaki 88 milyar dolarlık yatırım hamlesinin bir parçası olarak yeni bir çip üretim kompleksi için Almanya'nın orta kesimindeki Magdeburg kentini seçtiğini duyurdu.

Intel, aralarında Tayvanlı TSMC ve ABD'li Wolfspeed'in de bulunduğu ve Avrupa'da fabrika kurmak için hükümetten fon arayan birkaç çip üreticisi arasında yer alıyor.