23 Temmuz 2024, Salı Gazete Oksijen
Haber Giriş: 24.10.2023 09:30 | Son Güncelleme: 24.10.2023 09:40

İsrail ordusu talep etti: Google Maps canlı trafik verilerini devre dışı bıraktı

İsrail ordusu çatışmalar nedeniyle Google'dan trafik koşullarını ve yoğunluk bilgilerini devre dışı bırakmasını istedi. Daha önce Rusya-Ukrayna savaşı için de aynı talebi kabul eden teknoloji devi, İsrail ordusunun talebini de yerine getirdiklerini açıkladı
İsrail ordusu talep etti: Google Maps canlı trafik verilerini devre dışı bıraktı

Alphabet'e şirketine ait Google, Gazze'ye olası bir kara harekatı öncesinde İsrail ordusunun talebi üzerine Maps ve Waze uygulamaları için İsrail ve Gazze Şeridi'ndeki canlı trafik durumunu devre dışı bırakıyor. Google sözcüsü yaptığı açıklamada, "Daha önce çatışma durumlarında yaptığımız gibi ve bölgedeki gelişen duruma yanıt olarak, yerel toplulukların güvenliğini göz önünde bulundurarak canlı trafik koşullarını ve yoğunluk bilgilerini görme özelliğini geçici olarak devre dışı bıraktık" dedi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi olan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişiye göre Google, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin talebi üzerine İsrail ve Gazze'deki gerçek zamanlı kalabalık verilerini kaldırıyor. Canlı trafik bilgileri İsrail birliklerinin hareketlerinin açık açık görülebilmesine olanak sağlıyordu. 

Şirket geçen yıl Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında da benzer bir adım atarak gerçek zamanlı araç ve yaya trafiği verilerini devre dışı bırakmıştı. Google, Maps ve Waze'in gerçek zamanlı trafiği göstermeyeceğini ancak navigasyon sistemlerini kullanan sürücülerin canlı koşullara dayalı tahmini varış sürelerini almaya devam edeceklerini söyledi.

Apple da talebe uydu

Gelişmeyi ilk duyuran İsrailli teknoloji sitesi GeekTime, Apple'ın Haritalar uygulamasının da İsrail ordusunun talebine uyduğunu söyledi. Hamas'ın saldırıları sonucu İsrail'in güneyinde  bin 400'den fazla kişinin ölmesi ve 200'den fazla kişinin rehin alınmasının ardından İsrail 300 binden fazla yedek askerini göreve çağırdı. Ülke ordusu, sivil kayıp riski nedeniyle dünya liderlerinden eleştiri alan Gazze'ye yönelik bir kara harekatının ipuçlarını verdi. ABD Başkanı Joe Biden geçen hafta İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı görüşmelerde kara savaşına karşı alternatifleri sorduğunu söyledi.