21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 24.01.2024 20:24 | Son Güncelleme: 24.01.2024 20:40

Microsoft'un piyasa değeri 3 trilyon doları aştı, Apple'ı yakaladı

Microsoft'un piyasa değeri Çarşamba günü ilk kez 3 trilyon dolar sınırını aştı, iPhone üreticisi Apple'ın hemen arkasında dünyanın en değerli ikinci şirketi olarak yerini korudu
Microsoft'un piyasa değeri 3 trilyon doları aştı, Apple'ı yakaladı

Microsoft ve Apple hisseleri yılın başından bu yana Wall Street'in en değerli hissesi olmak için yarışıyor. iPhone üreticisi Ocak ayının başlarında tacını kısa bir süreliğine yazılım devi Microsoft'a kaptırmıştı.

Microsoft'un hisseleri yüzde 1,5 artışla 404,72 dolara ulaşarak rekor kırdı ve teknoloji devinin 3 trilyon dolarlık piyasa değerini kısa süreliğine aşmasını sağladı. LSEG verilerine göre Apple'ın hisseleri yüzde 0,14 artışla 195,47 dolardan işlem görerek 3,02 trilyon dolar piyasa değerine ulaştı.

Wall Street'in rekor seviyelere ulaşması, önümüzdeki haftalarda ABD'nin teknoloji ile ilgili mega şirketlerinin sonuçlarını açıklamaya başlamasıyla test edilecek.

Çin ve Huawei Apple'ı aşağı çekiyor

Bu arada Apple, en büyük gelir kapısı olan iPhone da dahil olmak üzere zayıflayan taleple boğuşuyor. Önemli bir pazar olan Çin'deki talep, ülke ekonomisinin pandemiden yavaş bir şekilde kurtulması ve yeniden canlanan Huawei'nin pazar payını azaltması nedeniyle düştü.

Aracı kurum Redburn Atlantic Çarşamba günü yayınladığı bir müşteri notunda, "Çin önümüzdeki yıllarda Apple'ın borsadaki performansı üzerinde bir engel olabilir" dedi ve Apple'ın hisselerini "nötr"e düşürdü. Apple'ı takip eden 41 analistten en az üçü 2024'ün başından bu yana notlarını düşürdü. 

Her iki hisse senedi de halka açık şirketlerin değerlemesinde yaygın bir yöntem olan Fiyat/Kazanç (F/K) oranı açısından yüksek değerden işlem görüyor.

Microsoft 2023'te Apple'dan hızlı büyüdü

Piyasa değeri 14 Aralık'ta 3,081 trilyon dolara ulaşan Apple'ın hisseleri geçen yılı yüzde 48'lik bir kazançla kapattı. Bu oran Microsoft'un yüzde 57'lik yükselişinden daha düşüktü.

Microsoft, Covid kaynaklı tedarik zinciri sıkıntısı endişelerinin iPhone üreticisinin hisse senedi fiyatını vurduğu 2021 yılı da dahil olmak üzere, 2018'den bu yana birkaç kez en değerli şirket olarak kısa süreliğine Apple'ın önüne geçti.

Şu anda Wall Street Microsoft'a daha olumlu yaklaşıyor. Şirketin "sat" notu yok ve şirketi kapsayan aracı kurumların yaklaşık yüzde 90'ı hisse senedinin alınmasını tavsiye ediyor. Apple'ın iki "sat" notu var ve şirketi takip eden analistlerin yalnızca üçte ikisi "al" diyor.