27 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 07.12.2022 10:37 | Son Güncelleme: 07.12.2022 11:02

Tim Cook: Apple çiplerini ABD'de üretecek ve Asya'ya bağımlılık azalacak

Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, karşılanamayan çip taleplerinin ardından Apple'ın ABD'de üretime başlayacağını ve bunun Asya merkezli üretime olan bağımlılığı azaltacağını söyledi
Tim Cook: Apple çiplerini ABD'de üretecek ve Asya'ya bağımlılık azalacak

Çip krizi, üreticilerinin, salgın sürecinde talebin arttığı akıllı telefon ve elektronik ürünlere öncelik vermesiyle otomotivde başlayan çip tedarikine ilişkin bir sorun ve giderek büyüyor. Bu durum, problemin ne zaman sona ereceğine dair farklı tahminlerin ortaya atılmasını sağladı. Fakat konuyla ilgili Apple’ın kendi için bir çözümü var. Apple İcra Kurulu Başkanı Tim Cook, şirketin yaklaşık on yıl sonra ilk kez ABD'de çip üreteceğini ve bunun Asya merkezli üretime olan bağımlılığı azaltmada önemli bir adım olduğunu söyledi. 

Cook salı günü ABD Başkan Joe Biden ve çip şirketlerinin yöneticileriyle birlikte Phoenix'te inşa edilmekte olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. fabrikasının bulunduğu alanda bir konuşma yaptı. Cook, ABD fabrikası 2024 yılında açıldığında Apple'ın halihazırda iPhone üreticisi için çip üreten TSMC ile olan ilişkisini genişleteceğini söyledi. 

“Gururla Made in Amerika damgası taşıyacak”

Apple CEO'su, "Çoğunuzun bildiği gibi, tüm dünyada ürünlerimize güç sağlayan çipleri üretmek için TSMC ile birlikte çalışıyoruz. TSMC Amerika'da yeni ve daha derin çalışmalar oluşturdukça, önümüzdeki yıllarda bu planları genişletmeyi dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Cook, cihazlarının çoğunda bulunan Apple silikon çiplerinin Phoenix fabrikasında üretileceğini söyledi. Apple CEO’su "Bu kadar çok insanın sıkı çalışması sayesinde bu çipler gururla 'Made in America' damgasını taşıyabilecek" dedi.

Küçük bir başlangıç olacak

Tesis başlangıçta Apple için yalnızca küçük miktarlarda çip üretecek ve şirketin 2024'teki amiral gemisi cihazları için ihtiyaç duyacağı teknolojiden daha düşük bir teknoloji kullanabilecek. Bloomberg News Apple'ın Arizona'da çip üretme planını ilk kez geçen ay ortaya atmıştı..