27 Mayıs 2022, Cuma
Haber Giriş: 12.05.2022 13:38 | Son Güncelleme: 12.05.2022 13:47

ABD Başkanı Biden: Salgına karşı uyanık kalmalıyız

Covid-19 salgını nedeniyle ülkede bir milyon kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken ABD Başkanı Joe Biden, "Bu salgına karşı uyanık kalmalı ve her zamankinden daha fazla test, aşı ve tedaviyle mümkün olduğu kadar çok hayat kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" dedi
ABD Başkanı Biden: Salgına karşı uyanık kalmalıyız

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden'ın Covid-19 açıklamalarını duyurdu. Buna göre; Biden 1 milyon ABD'linin hayatını kaybetmesi nedeniyle bugünün trajik bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

"1 milyon boş sandalye"

Salgın nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin geride bir aile, bir topluluk ve bir millet bıraktığını vurgulayan Biden, "Yemek masasının etrafında bir milyon boş sandalye. Her biri yeri doldurulamaz bir kayıp. Jill (Biden) ve ben, her biri için dua ediyoruz. Yas tutan ve onsuz nasıl devam edeceğinizi veya onsuz ne yapacağınızı soranları anlıyorum. Kalbinizdeki o kara deliğin acısını biliyorum. Acımasız. Ama sevdiklerinizin asla gerçekten gitmediğini de biliyorum. Onlar her zaman sizinle olacaklar" ifadelerini kullandı.

"İyileşmek için hatırlamalıyız"

Millet olarak böyle bir acıya duyarsız kalınmaması gerektiğini vurgulayan Biden "İyileşmek için hatırlamalıyız. Bu salgına karşı uyanık kalmalı ve her zamankinden daha fazla test, aşı ve tedaviyle mümkün olduğu kadar çok hayat kurtarmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız" dedi.

Biden "Kongre'ninkaynakları, gelecek aylarda sürdürmesi çok önemli. Hayatını kaybedenleri anısına, ABD'liler olarak birbirimizden güç alalım çünkü biz alçakgönüllüyken asla pes etmeyiz. Bunu ABD olarak birlikte yapabiliriz ve yapacağız. Tanrı, hayatını kaybedilen bir milyon kişi ve geride kalan sevdiklerini kutsasın" dedi.