27 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.03.2021 20:53 | Son Güncelleme: 16.02.2022 15:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kısıtlama önlemlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yeni kısıtlama tedbirlerini duyurdu: Güncellenen risk haritasında nüfusun yüzde 80'inin yaşadığı 58 şehir 'çok yüksek riskli' kategorisine girdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni kısıtlama önlemlerini açıkladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yeni kısıtlama önlemlerine dair açıklamalarda bulundu. Covid-19 salgını risk haritasının güncellendiğini duyuran Erdoğan, yeni risk haritasına göre nüfusun yüzde 80'inin yaşadığı 58 şehrin 'çok yüksek riskli' kategorisine girdiğini belirtti. Erdoğan ayrıca, Türkiye genelinde cumartesi günü sokağa çıkma yasağının tekrar geldiğini ve Ramazan ayında restoran ve kafelerin sadece paket servisle hizmet verebileceğini, toplu iftar-sahurların kısıtlandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının satır başları şu şekilde:

“Salgınla ilgili tüm gelişmeleri değerlendirdik. Aşılamada 15 milyon rakamına ulaşmamızın etkilerini görmeye başladık. İleri yaş gruplarının vaka, hasta, yoğun bakım içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Vaka sayıları artsa da, yatan hasta ve yoğun bakım hastası oranları aynı şekilde yükselmiyor."

“Bilindiği gibi illerimizi renklere ayırmıştık. Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Elimizdeki veriler ışığında şu hususları paylaşma kararı aldık:

  • Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecektir. Kırmızı kategorili illerde yalnızca Pazar günü olan sokağa çıkma kısıtlaması Cumartesi de sürecektir.
  • Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir.
  • Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır."