22 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.06.2024 10:26 | Son Güncelleme: 11.06.2024 10:53

28 yaşında Macron'a yenilgi yaşatan Jordan Bardella kimdir?

AP seçimleri sonrası Macron'un kararıyla Cumhuriyet tarihindeki en önemli parlamento seçimine giden Fransa'da gündem 28 yaşındaki aşırı sağcı Jordan Bardella. Destekçilerinin 'Dönüştürücü bir figür', karşıtlarının ise 'Hayalet parlamenter' dediği Bardella seçimde başbakan adayı olacak
28 yaşında Macron'a yenilgi yaşatan Jordan Bardella kimdir?

Aşırı sağın zaferiyle sonuçlanan Avrupa Parlamentosu seçimleri Avrupa'da büyük şok etkisi yarattı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, aşırı sağın zaferinin ardından beklenmedik bir hamleyle ülkede erken seçim kararı aldı. Macron'un şaşırtan hamlesinin ardından Fransa'daki siyasi partiler dün potansiyel müttefiklerini belirlemek için acil görüşmelerde bulundu.

Görev süresinin dolmasına 3 yıl kalan Macron'un kararı sonrası Fransa'da 30 Haziran-7 Temmuz'da erken seçime gidilecek

Maliye Bakanı Bruno Le Maire, RTL radyosuna verdiği demeçte, "Bu, Fransa ve Fransızlar için Cumhuriyet tarihindeki en önemli parlamento seçimi olacak. Fransa ve Fransızlar için savaşmalıyız. Kampanya yapmak ve Fransızları ikna etmek için üç haftamız var" dedi. "Hala şokta" olduklarını söyleyen Rönesans Partisi milletvekili Emmanuel Pellerin,"Her şey RN'nin göreceli veya mutlak çoğunluğu kazandığını gösteriyor. Ancak bu durum Fransızları neyin tehlikede olduğu konusunda düşünmeye zorluyor" dedi

"Seçimler nadiren bir hediyedir"

Macron'un hamlesi bazı aşırı sağcı liderleri hazırlıksız yakaladı. RN başkan yardımcısı Sébastien Chenu, RTL Radyosuna yaptığı açıklamada, "İstesek bile bunun Avrupa seçimlerinden hemen sonra olacağını düşünmedik. Seçimler nadiren bir hediyedir ve bu pek öyle değil" ifadelerini kullandı.

28 yaşında başbakan adayı

2022'de Ulusal Birlik'in (RN) liderliğini üstlenen Jordan Bardella, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un merkezci ittifakından iki kat daha fazla oy alarak Avrupa seçimlerinde önemli bir etki yarattı. RN'ni 28 yaşındaki lideri Jordan Bardella'nın başbakan adayı olacağı söylenirken, Macron'un rakibi Bardella'nın akıl hocası Marine Le Pen'in 2027'de yeniden aday olması bekleniyor.

Bardella, Le Pen ve Le Pen'in yeğeni aşırı sağcı Reconquête partisinin listesinin başında yer alan Marion Maréchal, olası bir seçim koalisyonunu görüşmek üzere pazartesi öğleden sonra RN'nin genel merkezinde bir araya geldi. Bardella, Marechal'in "RN'ye karşı yapıcı bir yaklaşıma sahip olduğunu" ve mümkün olduğu kadar büyük bir çoğunluk elde etmeyi umduğunu söyledi.

Oldukça bölünmüş olan Fransız solunun liderleri LFI, Komünistler, Sosyalistler ve Yeşiller de Macron'un açıklamasının ardından acil görüşmelerde bulundu. Analistler, parlamento seçimlerinde aşırı sağın çoğunluk oluşturmasının pek olası olmadığını düşünüyor. Ancak yine de bu kararın bazı riskleri var. Fransa Dışişleri Bakanı Stéphane Séjourné, Macron'un seçim çağrısı kararının "kumar hamlesi" olmadığını söyledi.

Ancak soldaki derin bölünmüşlük ve milyonlarca seçmenin artık Ulusal Birlik Partisi'nin politikalarından korkmaması nedeniyle, aşırı sağa karşı popüler bir yükselişin gerçekleştiği dönemde üç hafta sonra seçime gitmenin çok riskli olduğunu düşünenler de var.

Aşırı sağcı Fransız siyasetçi Jordan Bardella kimdir?

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ittifakına ciddi bir yenilgi yaşatan aşırı sağcı parti lideri Jordan Bardella, takipçileri tarafından "dönüştürücü bir figür" olarak adlandırılan, henüz 28 yaşında karizmatik bir genç. 1995 yılında Paris'in bir banliyösünde İtalya göçmeni bir ailede dünyaya gelen Bardella, siyasi kariyerinde hızlı bir yükseliş yaşadı. Fransız banliyölerinde 2005 yılında yaşanan şiddetli ayaklanmalardan etkilenerek 17 yaşında Marine Le Pen'in aşırı sağcı partisi RN'ye katılarak siyasete girdi.

İki yıl sonra siyasete atılmak için coğrafya eğitimini yarıda bıraktı. Bölgesel meclis üyesi, parti sözcüsü ve başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 2019 Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde henüz 23 yaşındayken RN'nin liste başı oldu. Kasım 2022'de Marine Le Pen'in halefi olarak aşırı sağcı partinin başkanı seçildi. Ertesi yıl üst üste ikinci kez RN'nin lider adayı olarak atandı ve uzun yıllar partinin başında kalması bekleniyor.

Bardella, göçmenlik karşıtı RN partisine liderlik eden ve Le Pen ailesinin bir üyesi olmayan ilk kişi.

Marine Le Pen 2011 yılında babasını parti liderliğine getirmiş, 2015 yılında ise partiyi radikal ve aşırı sağcı kanattan uzaklaştırmak amacıyla babasını partiden ihraç etmişti. Son iki cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci olan Le Pen, parlamentoda parti lideri olarak kaldı ve 2027'de Fransa devlet başkanı olmak tekrar aday olması bekleniyor. Ancak genç halefi, partiye oy vermek için daha genç bir kitleyi çekerek büyük bir cazibe merkezi olduğunu kanıtlıyor.  28 yaşındaki siyasetçi medyada, televizyon programlarında kişiliğini ortaya koydu ve genç seçmenlerin ilgi gösterdiği popüler müzikler, ses efektleri ve video klipleri kullanarak sosyal medyada çok popüler oldu.

TikTok'ta 1 milyondan fazla takipçisi var

Bir milyondan fazla takipçisinin olduğu TikTok'u politikadan uzaklaşmış gençlere ulaşmak için bir araç olarak kullandığını söylüyor. RN'nin AB seçimleri için baş adayı olan Bardella, ulusal sınır kontrolleri yaparak göçmenlerin serbest dolaşımını sınırlamak ve AB iklim kurallarını geri çekmek için kampanyalara imza attı.

"Avrupa'nın çalışma biçimine karşıyım"

Parti artık AB'den ve Euro bölgesinden ayrılmak istemiyor, ancak AB'yi içeriden zayıflatmayı hedefliyor. Seçimlerden önce bir televizyon tartışmasında AB'nin sonunu getirmekle suçlanan Bardella buna karşı çıktı ve "Ben Avrupa'ya karşı değilim. Ben Avrupa'nın çalışma biçimine karşıyım" ifadelerini kullandı. Seçimlerin ardından Avrupa'da önemli bir güç merkezi olmayı hedefleyen Bardella, partisini aşırı sağcı Almanya için Alternatif'ten (AfD) uzaklaştırdı ve bir dizi tartışmanın ardından Avrupa Parlamentosu'ndaki grupla artık ittifak yapmayacağını ilan etti.

"Hayalet parlamenter"

Onu eleştirenler, önemli siyasi meselelere girmektense kamuoyundaki imajını geliştirmek için uğraşmakla suçluyor. Aşırı solcu Avrupa milletvekili Manon Aubry, Bardella'nın son beş yıldır AP'deki oturumlara katılmayı sık sık ihmal etmesini gerekçe göstererek onu "hayalet parlamenter" olarak nitelendirdi.


Fransa'da AP seçimlerinde aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) yüzde 31,36 ile açık farkla ilk sırayı aldı. Macron'un partisi Rönesans yüzde 14,6 ile seçimi ikinci bitirirken, yüzde 13,8 ile üçüncü sırayı alan muhalefetteki Sosyalistleri az farkla geçebildi. Rönesans ve Sosyalistlerin oy oranları toplamı bile aşırı sağcı RN'nin oy oranına ulaşamadı.