13 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 11.05.2022 16:13 | Son Güncelleme: 11.05.2022 16:26

AB: Çocuk istismarı bir önceki yıla göre yüzde 64 arttı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, internet üzerinden yapılan çocuk istismarını engellemek için şirketlerin ilgili materyalleri taramasını, tespit etmesini ve kolluk kuvvetlerine bildirmesini zorunlu hale getiren bir teklif hazırladı
AB: Çocuk istismarı bir önceki yıla göre yüzde 64 arttı

AB Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, yalnızca 2021'de dünya çapında 85 milyon çocuk cinsel istismarının bildirildiği, bunun bir önceki yıla göre Covid-19 salgınının etkisiyle yüzde 64'lük artışa denk geldiği belirtildi.

Şirketler tarafından gönüllü tespit ve raporlamaya dayalı mevcut sistemin yetersiz olduğunun vurgulandığı açıklamada, bağımsız bir AB Çocuk Cinsel İstismarı Merkezi kurulacağı, bunun internet hizmet sağlayıcılarından gelen raporları analiz ederek Europol de dahil olmak üzere, kolluk kuvvetlerine ileteceği duyuruldu.

Açıklamada, AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın "Ne yazık ki Avrupa çocuk cinsel istismarı materyallerinin çoğunun küresel merkezi. Önerdiğimiz kurallar, hizmet sağlayıcılarının yasa dışı çocuk cinsel istismarı içeriğini tespit etmesi ve kaldırması için açık, hedefe yönelik ve orantılı yükümlülükler belirliyor" ifadelerine yer verildi.

Teknoloji şirketlerinin kullanıcıları gözetlemesine olanak sağlamasına yol açacağı gerekçesiyle eleştirilerin odağındaki teklif, bundan sonraki süreçte Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi'nde görüşülecek.

Kaynak: AA