23 Mart 2023, Perşembe
Haber Giriş: 17.03.2023 11:30 | Son Güncelleme: 17.03.2023 12:35

ABD Avustralya'ya Tomahawk füzesi satışını onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Avustralya’ya 220 kadar Tomahawk füzesi satışını onayladığı bildirildi
ABD Avustralya'ya Tomahawk füzesi satışını onayladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Avustralya’ya 220 kadar Tomahawk füzesi satışını onayladığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avustralya’nın Batı Pasifik'teki en önemli müttefiklerinden biri olduğu ve füze satışına ilişkin anlaşmanın ABD’nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyeceği belirtildi. Açıklamada Tomahawk füzelerinin, AUKUS anlaşması kapsamında alınması planlanan Virginia sınıfı denizaltılardan ateşlenebileceği belirtildi.

Yaklaşık 900 milyon dolar değerindeki 220 kadar füze alım anlaşmasının Arizona merkezli Amerikan firması Raytheon ile imzalanması bekleniyor. Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, ABD ile yakın çalıştıklarını ve uzun menzilli saldırı füzelerine sahip olmanın ülkesinin askeri kapasitesi için önemli olduğunu ifade etti.

En iyi kapasiteyi hedefliyoruz

Avustralya, İngiltere’nin ardından ABD’den Tomahawks füzesi alan ikinci ülke oldu. Bunun yanı sıra, Japonya da ABD'den 2026’ya kadar 400 Tomahawk füzesi satın alabileceğini bildirdi. Avustralya Savunma Sanayi Bakanı Pat Conroy konuya ilişkin verdiği röportajda, Avustralya Savunma Kuvvetlerinin Avustralya ana karasından mümkün olan en uzak mesafede rakiplerle mücadele etme yeterliliğini geliştirerek, en iyi kapasiteyi hedeflediklerini kaydetti.

AUKUS anlaşması, Avustralya’yı nükleer güce ulaşmadan önce nükleer denizaltılara sahip ilk ülke konumuna getirmesi nedeniyle gelecekte bölgedeki gerilimi artırabileceği yönünde endişelere yol açıyor. Ülkede 1991-1996 arasında görev yapan eski Başbakan Paul Keating, AUKUS'u, 1. Dünya Savaşı'ndaki zorunlu askerlik kararından bu yana bir İşçi Partisi hükümetince verilen en kötü uluslararası karar olarak tanımladı.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, İngiltere ve ABD ile imzaladıkları nükleer enerjiyle çalışan denizaltı üretimi anlaşması AUKUS'a yönelik ülke içinden gelen eleştirilere karşı, Çin'in bölgedeki askeri gücünü ciddi şekilde artırdığı ve bu yüzden de anlaşmanın gerekli olduğu savunmasını yaptı.

AUKUS anlaşması

Avustralya, Ekim 2021'de ABD ve İngiltere ile nükleer denizaltı teknolojisi alanında işbirliğini öngören AUKUS anlaşmasını imzalamıştı. 3 ülkenin isimlerinin İngilizcedeki kısaltmasından oluşan AUKUS anlaşması uyarınca Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide'deki tersanelerde, en az 8 nükleer enerjiyle çalışan denizaltı inşa edilmesi planlanıyor.

Anlaşma uyarınca Avustralya'nın sahip olacağı nükleer enerjili denizaltılar, Hint-Pasifik'te istikrarı desteklemek ve anlaşmaya taraf olan ülkelerin ortak değerleri ile çıkarlarının korunmasına katkı sunmak için kullanılacak. Hint-Pasifik bölgesinde, Çin'in büyüyen askeri varlığına karşı yapıldığı açıklanan AUKUS anlaşmasına tepki gösteren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien, anlaşmanın bölgesel barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalayacağı eleştirisinde bulundu.

Kaynak: AA