29 Şubat 2024, Perşembe
Haber Giriş: 06.10.2023 11:39 | Son Güncelleme: 06.10.2023 12:37

ABD basını: Pyongyang, Moskova'ya silah göndermeye başladı

ABD basın kuruluşlarından CBS News, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin ardından Pyongyang'ın, Moskova'ya silah göndermeye başladığını iddia etti
ABD basını: Pyongyang, Moskova'ya silah göndermeye başladı

CBS News, ismi açıklanmayan ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, silah tedariki ve askeri işbirliği konularının konuşulduğu Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinin ardından Pyongyang'ın, Moskova'ya silah göndermeye başladığını ileri sürdü.

Haberde, Kuzey Kore'nin göndermeye başladığı öne sürülen silahlar karşılığında Rusya'dan ne aldığı ya da söz konusu sevkiyatın uzun vadeli bir tedarik zincirinin parçası mı yoksa daha sınırlı bir sevkiyat mı olduğu konusunda netlik olmadığı iddiası paylaşıldı.

13 Eylül'de bir araya gelmişlerdi

Kim, Putin ile 13 Eylül'de Rusya'nın Amur bölgesindeki Vostonçniy Uzay Üssü'nde görüşmüştü. Kim ile müzakereleri verimli olarak nitelendiren Putin, bölgedeki durum ve ikili ilişkiler konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtmişti. ABD, Güney Kore ve Japonya, Kim ve Putin'in görüşmesinde silah tedariki ve askeri işbirliği konularını istişare etmesine tepki göstermişti.

Kaynak: AA