22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 14.04.2024 19:12 | Son Güncelleme: 14.04.2024 19:31

ABD Türkiye aracılığıyla İran'a mesaj gönderdi

Reuters haber ajansına konuşan Türkiyeli diplomatik bir kaynak, İran'ın İsrail'e saldırısından önce Türkiye'yi de bilgilendirdiğini söyledi
ABD Türkiye aracılığıyla İran'a mesaj gönderdi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın, İsrail'e hava saldırısından 72 saat önce 'bölgedeki dost ve komşulara bilgilendirme yapıldığı' yönündeki açıklamasının ardından Türkiyeli bir kaynak bu ülkeler arasında Türkiye'nin de olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına açıklamada bulunan, ismi verilmeyen Türkiyeli bir diplomatik kaynak, İran'ın İsrail'e düzenlemeyi planladığı saldırı öncesinde Türkiye'yi bilgilendirdiğini belirtti. Kaynağın açıklamasına göre, ABD de İran'a Ankara aracılığıyla bir mesaj göndermiş ve söz konusu operasyonun 'belirli sınırlar içinde olması gerektiğini' kaydetmişti.

Dışişleri Bakanlığı: Gerekli girişimler yapılmıştır

Bu haberin basına yansımasından bir süre sonra Dışişleri Bakanlığı da bölgedeki durum hakkında yazılı açıklama yaptı. 'Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunulduğunu' ifade eden Dışişleri Bakanlığı, "Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Bu hafta başında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, mevkidaşı Hakan Fidan'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, yapılan bu görüşmede Orta Doğu'da gerilimin tırmanmasının kimsenin yararına olmayacağının altı çizilmişti.

"Komşularımızı 72 saat önce bilgilendirdik"

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, bugün basın toplantısında yaptığı açıklamada, İran'ın dün gece İsrail'e düzenlediği hava saldırıları hakkında konuşmuştu. Bakan Abdullahiyan, İran'ın İsrail'e yönelik yüzlerce insansız hava aracı (İHA) ve füzeyle düzenlediği saldırıdan 3 gün önce komşularına bilgilendirme yaptığını söylemişti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Abdullahiyan, "Operasyonlarımızdan yaklaşık 72 saat önce, bölgedeki dostlarımızı ve komşularımızı İran'ın İsrail'e yanıtının kesin, meşru ve geri döndürülemez olduğu konusunda bilgilendirdik" ifadelerini kullanmıştı.

Fidan ve Abdullahiyan telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da bugün İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi yaptı. İran’ın 13 Nisan gecesi İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği misillemenin ardından Türkiye'nin bölgede daha fazla tırmanma olmasını istemediğini ileten Hakan Fidan, gerilimi artıracak adımların sona ermesinin arzu edildiğini aktardı.

Abdullahiyan da İsrail’e karşı misilleme operasyonunun sona erdiğini, İran’ın saldırıya uğramadığı takdirde yeni bir harekata girişmeyeceğini söyledi. Abdullahiyan, İran’ın yeni bir saldırıya uğraması halinde bu defa daha güçlü bir karşılık vereceğini belirtti.