19 Haziran 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.02.2023 07:00 | Son Güncelleme: 03.02.2023 08:42

ABD üzerinde Çin istihbarat balonu tespit edildi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Çin’e ait bir yüksek irtifalı istihbarat balonunun ABD üzerinde uçuş yaptığını ve Amerikan ordusunun balonu takip ettiğini açıkladı
Fotoğraf: Temsili
Fotoğraf: Temsili

Gazetecilere telekonferans yöntemi ile açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, "ABD hükümeti, ABD anakıtası üzerinde yüksek irtifalı gözetleme balonu tespit etti ve şu anda takip ediyor. Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı (NORAD) dahil ABD hükümeti balonu yakından izliyor. Balon şu anda sivil hava trafiğinin çok üzerinde bir irtifada ve yerdeki insanlar için herhangi bir fiziksel veya askeri tehdit teşkil etmiyor" ifadelerini kullandı.

Bu tür balon olaylarının daha önce de yaşandığını hatırlatan Ryder, tespit edildikten hemen sonra söz konusu balonun istihbarat toplamaması için gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

"Risklerden dolayı düşürülmedi"

Ryder’ın ardından gazetecilere açıklama yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi ise şu bilgileri verdi: Bu yüksek irtifalı gözetleme balonunun Çin’e ait olduğu konusunda eminiz. Birkaç yıl önce de bu tür balonlar gözlenmişti. Başkan Joe Biden bu konuda bilgilendirildi ve askeri seçenek talebinde bulundu. Savunma Bakan Loyd Austin, Filipin’e giderken üs düzey savunma yönetimini topladı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve NORAD Komutanı Orgeneral Van Herk, parçalarının düşeceği yerde oluşacak risklerden dolayı balona saldırılmaması tavsiyesinde bulundu. Yetkili, balonun ABD'den istihbarat toplama kabiliyetinin zayıf olduğunu değerlendirdiklerini dile getirdi.

"Nükleer silahların olduğu bölgeden geçti"

ABD’nin konunun ciddiyeti üzerine Çin makamları ile irtibata geçtiğini belirten yetkili, balonun önceki gün Montana eyaleti (ABD’nin nükleer silahları bulunuyor) üzerinde olduğunu  düşürülmesi durumunda yerde kalıntılarının büyük hasara yol açabileceğini söyledi. Yetkili, balonun özellikle de güzergahının ABD’nin hassas tesislerinin üzerinden geçtiğine dikkat çekti ancak istihbarat toplama kapasitesinin zayıf olduğunu ve Amerikan ordusunun yine de gerekli önlemleri aldığını ifade etti. ​​​​​​​

İstihbarat balonu nedir?

Nanoteknoloji temelli balonların insansız hava araçlarının neredeyse 5'te bir fiyatına üretilebiliyor. Yerden toplanan görüntüler, balondaki kamera sistemi sayesinde eş zamanlı ve kriptolu şekilde alıcıya aktarılıyor. Kameralar, uyduyu görmediği için güvenlik açısından hiçbir risk taşımıyor. Ağırlıkları 24 ile 82 kilogram arasında değişiyor.